İsrail'den Medvedev'in Hamas çıkışına sert tepki

Medvedev'in "Ortadoğu sorunun çözümüne" Hamas'ın dahil edilmesi çağrısı, İsrail'in sert tepkisine neden oldu.

İsrail'den Medvedev'in Hamas çıkışına sert tepki


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İsrail Dışişleri Bakanlığı, Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev'in "Ortadoğu sorunun çözümüne tüm ihtilaf taraflarının dahil edilmesi" gerektiği yönündeki sözlerine sert bir şekilde cevap vererek, Hamas'ın "terörist" olarak ilan ettiği Çeçenler arasında bir fark bulunmadığını iddia etti.

İsrail Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Hamas, tam olarak Çeçen teröristlerle aynı; Hamas Siyasi Büro Şefi Halid Meşal de Çeçen lideri Şamil Basayev'in tam aynısı" denildi.

Hamas'ın, niyet ve amaçlarıyla "bir terör örgütü" olduğu; amacını da İsrail devletini yok etmek olarak deklare ettiği belirtilen açıklamada, "Hamas, çoğu eski Sovyetler Birliği'nden gelen göçmenler ve hatta Rus vatandaşları olan binlerce masum insanı öldürdü" iddialarına yer verildi.

Açıklamada, "gelişmiş ülkelerin teröristleri, onların coğrafi konumuna bakarak, iyi teröristler - kötü teröristler diye ayıramayacağı" kaydedildi.

İsrail Dışişleri Bakanlığı, Rusya Devlet Başkanı Medvedev'in Suriye'de, Şam'da Hamas'ın Siyasi Büro Şefi Halid Meşal ile görüşmesinden duyduğu derin hayalkırıklığını da dile getirdi.

Rusya Devlet Başkanı Medvedev, Ankara'da Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile düzenlediği ortak basın toplantısında, İsrail ile Filistinliler arasında başlayan dolaylı barış görüşmelerine Hamas'ın da dahil olması gerektiği mesajını vermiş ve "Bu sorunun çözümü konusunda daha aktif bir şekilde, bütün ilgili tarafları, ihtilaf taraflarını dahil etmemiz lazım. Bu süreçten hiç kimseyi dışlamamamız lazım" diye konuşmuştu.

Güncelleme Tarihi: 13 Mayıs 2010, 13:19
banner53
YORUM EKLE
YORUMLAR
memocan
memocan - 11 yıl Önce

terorist kimdir nedir necidir once onu anlamak lazim terorist abd dir israildir vede onlarin yardakcilaridir.eger bir ulke bir guc mahsum insanlari olduruyorsa evlerine topraklarina butun yasama haklarina el koyuyorsa o zaman o mahsum insanlar haklarini geri almak icin butun yollari dener olay budur.serefsiz devlet ver adamlarin topraklarini hele kim sizi oldurur.hic hakkin yokken adamlarin evlerini yikiyorsun zorla ondan sonra adamlara terorist diyorsun.terorist bir halk vardir oda senin buyuk deden,deden,baban.sen,cocugun,torunun yani butun gelecegin ve abdli buyuk kopek baban.baskada terorist bir halk yoktur

banner39