banner39

İsrail'den son gemiye de tehdit!

İsrail, Gazze'ye yardım götürmeye çalışan Rachel Corrie için "geri dönmezse gemiye çıkarız" tehditleri savurdu.

Arşiv 05.06.2010, 11:11 05.06.2010, 13:28
İsrail'den son gemiye de tehdit!

Dünya Bülteni / Haber Merkezi 

Gazze'ye insani yardım taşıyan son gemi de İsrail'in tehditleriyle karşı karşıya kaldı. İsrail geminin Gazze'ye girmesine müsaade etmiyor. Gemideki yardımseverler de Gazze'ye gitmekte kararlı davranıyorlar. İsrail ise gemiyi basmakla tehdit etti.

İsrail ordusu, İrlanda'dan yola çıkan, Gazze yardım taşıyan Rachel Corrie gemisinin rotasını değiştirmemesi halinde gemiye çıkacaklarını bildirdi. Ordu sözcüsü Yarbay Avital Lieboviç, Reuters ajansına yaptığı açıklamada, geminin rotasını Gazze'den uzaklaştırmayı kabul etmemesi halinde gemiye çıkmaktan başka seçenekleri kalmayacağını söyledi. Geminin, İsrail ordusuna ait üç askeri gemisi tarafından takip edildiği bildirilmişti. Geminin, Aşdod limanına çekilmesini talep eden İsrail, gemideki yardım malzemelerinin, kontrol edildikten sonra karayoluyla Gazze'ye ulaştırılmasını istiyor.

Gemiler şu an İsrail savaş gemilerinin tehdidi altında ilerlemeye çalışıyor. 

 

İRLANDA HÜKÜMETİNDEN YARDIM GEMİSİNE DESTEK AÇIKLAMASI

Öte yandan, İrlanda Dışişleri Bakanı Michael Martin, insani yardım taşıyan "Rachel Corrie" gemisinin Gazze'ye ulaşmasına izin verilmesi gerektiğini söyledi.

Martin, yaptığı yazılı açıklamada, "Gemidekiler, barışçı niyetlerini açıkça ortaya koydular ve İsrail güçlerine herhangi bir şekilde direnmeyeceklerini bildirdiler. Bunun üzerine Rachel Corrie'deki herhangi bir kişiye karşı güç kullanılmasının gerekçesi olamaz" dedi.

İrlanda hükümetinin önceliğinin gemidekilerin güvenliği olduğunu bildiren Martin, bununla birlikte Gazze'deki insanların içinde bulunduğu duruma ve devletlerin barışçı protestolara izin verme yükümlüğüne acilen dikkati çekmek gerektiğinin de bilincinde olduklarını vurgulayarak, "Rachel Corrie"deki gönüllülerin protestolarına ve gemideki yükün tamamının Gazze'ye ulaştırılmasına izin verilmesi gerektiğini yineledi.

Martin, açıklamasında, İsrailli yetkililerle bu sabah, "geminin Aşdod'a yanaşması, BM ve İrlanda Dışişleri Bakanlığı yetkililerinin gözetiminde yapılacak incelemelerin ardından insani yardımın gemideki 2 gönüllü eşliğinde Gazze'ye ulaştırılması" konusunda anlaştıklarını ancak gemidekilerin bunu kabul etmediğini bildirdi.

Bu tür bir anlaşmanın bölgeye gelecekte de insani yardım ulaşt ırılması açısından faydalı olacağına inandığını belirten Martin, "Gönüllüler kendilerine bugün öğleden sonra ilettiğimiz bu öneriyi, dikkatli bir değerlendirmenin ardından, hükümete çabaları için teşekkür ederek, reddetti" dedi.

"Gemidekilerin Gazze'ye ilerleyerek protestolarını sürdürmeyi isteme haklarına tamamen saygı duyduğunu" ifade eden Martin, İsrail hükümetinden de, çimento dahil, gemideki tüm yardım malzemelerinin Gazze'ye ulaştırılmasını sağlamasını istedi.

Dışişleri Bakanı Martin, "İrlanda hükümeti, Gazze'deki ablukayı kaldırması için İsrail'e çağrıda bulunmaya devam ediyor. İsrail bir an önce, silah haricindeki her türlü malzemenin Gazze'ye ulaştırılması konusunda kolaylık sağlamalı" dedi.

banner53
Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?