banner39

İsrail'den Türkiye'ye misilleme

İsrail, Gazze'ye yardım götüren filonun, kara sularını kullanmasına izin vermeyen Rum yönetimini ödüllendirecek.

Arşiv 07.06.2010, 05:19 07.06.2010, 10:51
İsrail'den Türkiye'ye misilleme


Gazze'ye insani yardım götüren Mavi Marmara Gemisini kana bulayan İsrail, gerilime doymuyor. İsrail, Gazze'ye yardım taşıyan filoya yaptığı kanlı operasyonla tırmanan Türkiye-İsrail arasındaki gerginliğini, Kıbrıs'a taşımayı planlıyor.

İsrail, Mavi Marmara gemisinin de içinde bulunduğu yardım filosunun, kara sularını kullanmasına izin vermeyen Rum yönetimini ödüllendirecek. İsrailli bir grup, 'Kıbrıs'taki Türk işgaline hayır' mesajı veren bir gemiyle Ada'ya gidecek

Jerusalem Post gazetesi, İsrail'in 'Kıbrıs'taki Türk işgaline hayır' sloganıyla bir gemiyi Ada'ya göndereceğini duyurdu.

Kıbrıs Rum Kesimi, Gazze'ye yardım filosunun karasularına girmesine izin vermeyince, yardım gemileri bir süre beklemek zorunda kalmıştı. İsrail, böylece Rumlara filoya yaptırdıkları rötardan dolayı teşekkür ederken, gemileri limanına kabul eden KKTC ve gemilere destek veren Türkiye'ye de misilleme yapacak.

KKTC'YE UĞRAYACAK MI?

Habere göre, gelecek hafta İsrail'den yola çıkacak olan gemi filosunda, eski İsrailli milletvekili Alex Goldfarb ve Meretz Partisi aktivisti Pinhas Har Zahav da yer alacak. Gazete, Kıbrıs'taki 'Türk işgalinin bitmesi ve Kıbrıs'ın Kuzey Kesimi'nin yeniden Kıbrıs Cumhuriyeti'yle birleşmesi' talebiyle yola çıkacak filonun, Rum Kesimi'ne mi gideceği, yoksa KKTC'ye mi yöneleceğine ilişkin bilgi vermedi. Filonun finansmanının ise adı açıklanmayan zengin bir İsrailli işadamı tarafından sağlanacağı kaydedildi.

Dışişleri Bakanı Markos Kiprianu konu yla ilgili temaslar yapması amacıyla alelacele İsrail'e gitti. Kipriyanu, dün İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman ve Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'la bir araya geldi.

Rum Fileleftheros gazetesi de, Jerusalem Post gazetesine dayandırdığı haberinde, Gazze'ye giden gemilerin ardından, İsrail'den de Kıbrıs Rum Kesimi'ne yönelik bir gemi filosunun yola çıkacağını, filonun vermeyi amaçladığı mesajın Kıbrıs'taki 'işgalinin sona ermesi' şeklinde olacağını yazdı. Bu arada, İsrail Savunma Bakanlığı, yardım gemilerinin Rum karasularına girmesine izin vermeyen Rum Yönetimi'ni 'sorumlu tutumundan' dolayı kutladı.

RUM KESİMİ'Nİ TERK EDİYOR

Gazze kuşatmasını yarmaya çalışan girişimlerden Özgür Gazze Hareketi ise, Kıbrıs Rum Kesimi'nin 'kıyılarından Gazze'ye yardım gemisi gönderilmesini yasaklaması nedeniyle' Rum Kesimi'ndeki merkez bürosunu Londra'ya taşıyacağını açıkladı.

Kaynak: Akşam


 

banner53
Yorumlar (0)
23
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?