banner39

İsrail'den Türkiye'ye silah ambargosu iddiası

İngiltere merkezli savunma dergisi Jane's Defense, İsrail'in Türkiye'ye "kısmi silah ambargosu" uyguladığını savundu

Arşiv 19.04.2010, 11:36 19.04.2010, 11:36
İsrail'den Türkiye'ye silah ambargosu iddiasıDünya Bülteni/Haber Merkezi

İsrail'in, başbakan Erdoğan'ın ülke aleyhinde söylemlerinde artış olduğu gerekçesiyle Türkiye'nin talep ettiği bazı ileri teknoloji ürünü silah satışlarını dondurduğu bildirildi.

İngiltere merkezli Jane's Defence Weekly (JDW) dergisinin haberine göre, İsrail savunma bakanlığına bağlı savunma yardımı ve ihracat organizasyonu (SIBAT), Türkiyenin isteklerini "her satışın özel koşullarını değerlendirmek suretiyle" karar verecek, talepler tek tek ele alınacak. Bu kapsamda İsrail yapımı elektronik harp sistemleri için Türkiye'nin yaptığı başvurunun değerlendirildiği ifade edildi.

JDW'nin haberine göre, Türkiye ayrıca, İsrail Rafael firması üretimi tanksavar güdümlü, donanma için İsrail Havacılık ve Uzay Sanayii (IAI) yapımı Barak 8 kod adlı savunma füze sistemi ve Namer ağır piyade muharebe aracı satın almak için başvuruda bulundu. Bu başvuru ile ilgili kararların, "Türkiye'nin siyasi tavrına göre" belirleneceği iddia edildi.

Dergi, bir İsrail savunma yetkilisinin "Türkiye ile ilişkiler asla eskisi gibi olmayacak. Türkiye'de artan İslami eğilimler nedeniyle bu ülkeye satışlarda çok dikkatli hareket ediyoruz" dediğini aktardı.

Türkiye'nin İsrail'in Gazze'ye saldırısına verdiği sert tepki iki ülke arasındaki gerginliği artırmış, diplomatik ilişkiler 2009 Anadolu Kartalı tatbikatının iptali ve 'alçak koltuk' skandalı ile kriz noktasına gelmişti.

Öte yandan, hükümet yaşanan tüm gerginliklere rağmen İsrail ile varolan silah ticaretini tehlikeye atmak istemiyor. Nitekim, Türkiye İsrail'in uzun zaman ertelediği insansız uçakları ve modernizasyonunda problemler yaşandığı iddia edilen M60 tanklarını geçtiğimiz günlerde teslim aldı.

banner53
Yorumlar (0)
25
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?