banner39

İsrail'e enerji alanında yaptırım sinyali

Katliamdan sonra Türkiye'nin İsrail'e enerji yaptırımını düşündüğü iddia ediliyor.

Arşiv 01.06.2010, 12:39 01.06.2010, 15:24
İsrail'e enerji alanında yaptırım sinyali

Dünya Bülteni / Haber Merkezi 

Enerji Bakanı Taner Yıldız, bakanlık bürokratlarına İsrail ile enerji alanındaki ilişkilere dair inceleme başlatılması için talimat verdiğini açıkladı.

Hürriyet'in iddiasına göre, Bakan Yıldız, “Talimat verdim, Sayın başbakan’a sunmak üzere, İsrail ile enerji alanında ne ilişkimiz diye hazırlık yapıyoruz. Ben tek başıma karar almıyorum bu konuda stratejik bir karar verilecek. Konu Bakanlar Kurulu’nda görüşülecek” dedi.

Yıldız, yardım gemilerine İsrail operasyonunu Şili’de is adamlarıyla toplantı halindeyken aldıklarını söyledi. Yıldız o anı şöyle anlattı: “Haberi aldığımızda iş adamlarıyla toplantı halindeydik. Gece 10-11 gibi haber geldi. Gelir gelmez Başbakan başkanlığında bir kriz masası oluşturduk. Sayın Başbakan’la 2,5 saat toplantı yaptık. Odaklandığımız konu gemideki insanların ne halde oldukları idi. Ankara’dan Sayın Arınç ve ilgili birimlerden bilgi geliyordu. Bütün heyetin hissettiği duygu üzüntü ve bir an önce Türkiye’ye dönme isteği idi.”

Olayları uluslararası kanallardan izlediklerini söyleyen Yıldız, uluslararası medyanın olayları yansıtış biçimini “İsrail’in savunma mekanizması sanki harekete geçmiş gibiydi” şeklinde değerlendirdi.

banner53
Yorumlar (0)
31
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?