İsrail'e göre Obama Filistin'e daha yakınmış!

İsrail hükümeti ve basını, doğruluğuna dair hiçbir delil olmasa da, Obama'nın 'İsrail karşıtı' olduğu söylemini yaymaya devam ediyor

Arşiv 07.03.2010, 13:48 07.03.2010, 14:46
İsrail'e göre Obama Filistin'e daha yakınmış!Dünya Bülteni/Haber Merkezi

İsrail Dışişleri Bakanlığı, ABD'deki Başkan Barack Obama yönetiminin 'Filistinlilerin taleplerine daha yakın bir duruş sergilediği' propagandasını sürdürmekte kararlı...

Bakanlık tarafından hazırlanarak diplomatik temsilciliklere dağıtılan bir hizmet içi raporda, İsrail ile Filistinliler arasında yakınlaşmanın sağlanmasına yönelik görüşmelere hazırlık amacıyla yapılan temaslarda, Obama yönetiminin Filistin taleplerine daha yakın bir duruş sergilediği iddia edildi.

Haaretz gazetesinin haberine göre, kısa süre önce Dışişleri Bakanlığının stratejik politikalara odaklı Siyasi Araştırmalar Merkezince dağıtılan raporda, "Amerikalıların son söylemleri, görüşmelerin çerçevesi ve yapısıyla ilgili olarak, kısmen ve ihtiyatla da olsa Filistin talepleriyle örtüşen ifadeler taşıyor" denildi.

"ABD yönetiminin can alıcı konular üzerinde açıklama yapmaktan dikkatle kaçındığı" kaydedilen rapora göre Washington, hem İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun, hem de Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın kendi ülkelerinde karşı karşıya bulundukları iç sorunların farkında.

Rapor, bu 'can alıcı konular' arasında tüm tepkilere rağmen artarak devam eden yahudi yerleşim inşaatlarına sessiz kalınmasını ise değerlendirmedi.

Raporda, barış görüşmelerinin Obama yönetiminin gündeminde ilk sırada yer almayacağı ifade edildi. Rapora göre, ABD yönetimi İsrail ile Filistinliler arasında yakında başlayacak dolaylı görüşmelere ağırlığını koymak yerine Kasımdaki Kongre seçimlerine yoğunlaşacak.

Arap Birliği Dışişleri Bakanlarının Kahire'deki son toplantılarında benimsedikleri karar uyarınca, İsrail ve Filistinlilere barış görüşmelerine yeniden başlamaları için 4 aylık bir süre verilmişti. Bu süre içerisinde ABD yönetiminin Orta Doğu Temsilcisi George Mitchell, taraflarla görüşmelerde bulunacak.

Filistin Kurtuluş Örgütü Merkez Komitesi de bugün toplanarak dolaylı yoldan görüşmelerin yeniden başlatılmasını değerlendirecek.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?