İsrail'e ilk boykotu çiftçiler başlattı

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, İsrail ürünlerini boykot edeceklerini açıkladı.

İsrail'e ilk boykotu çiftçiler başlattı

 

Fahri Sarrafoğlu/Dünya Bülteni

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Türk çiftçisinin İsrail ürünlerini boykot edeceğini kaydederek, İsrail'e yönelik caydırıcı pratik önlemler, siyasi, ekonomik önlem alınması gerektiğini ifade etti. Bayraktar yaptığı yazılı açıklamada, Gazze’ye yardım götüren gemilerin saldırıya uğramasını ve İskenderun’da askerlerin şehit olduğu terör saldırısını en ağır şekilde kınadıklarını belirterek, bu terör olaylarıyla Türkiye’ye zarar vermeye çalışanların amaçlarına ulaşamayacağını bildirdi.

İSRAİL MALLARI KULLANILMAYACAK

Bayraktar, bu saldırının  İsrail’in uluslararası hukuku ihlalinin açık göstergesi olduğunu kaydederek, yapılan saldırının teröristlik ve korsanlıkla eşdeğer, devlet tarafından sivillere ve insanlığa karşı işlenmiş bir cinayet olduğunu dile getirdi. Bayraktar sözlerine şöyle devam etti: “TZOB, İsrail'e, hiçbir haklı gerekçeye dayanmayan Filistin halkına karşı işgal uygulamalarının durdurulması ve ambargonun kaldırılması için yaptırım uygulanması konusunda uluslararası topluma çağrıda bulunmaktadır. Gemilerle taşınan yardımlar Gazze’ye ulaştırılmalı, gemiler serbest bırakılmalı ve İsrail’den ayrılmalarına izin verilmelidir.”

Bayraktar, Türk çiftçisi olarak İsrail ürünlerini boykot ettiğini bildirerek, İsrail’in yaptığı bu “zulüm” son bulana kadar, İsrail mallarını  kullanmayacaklarını ifade etti.

120 ÜLKEYE ÇAĞRI GÖNDERİLDİ

Bayraktar, tüm dünya devletleri ve uluslararası kuruluşların İsrail’e karşı caydırıcı pratik önlemler, ekonomik ve sosyal müeyyideler uygulaması gerektiğini kaydetti. Bayraktar, 79 ülkedeki 120 Ulusal Çiftçi Organizasyonu’na bir çağrı gönderdiklerini belirtti. Bayraktar, çağrının içeriğine ilişkin şunları ifade etti: “Üyesi bulunduğumuz Uluslararası Tarımsal Üreticiler Federasyonu (IFAP) üyelerine de çağrıda bulunuyoruz: Filistin’e uygulanan ambargonun derhal kaldırılması için IFAP Üyesi kuruluşlar, kendi ülkelerinde hükümetlerine baskı yapmalı ve kamuoyu oluşturmalıdır. İsrail’in işlediği bu insanlık suçu ve barbarca saldırı kınanmalı ve daha da önemlisi İsrail ürünleri boykot edilerek yaptırım uygulanmalıdır. IFAP olarak, üyemiz olan Filistinli çiftçilere yardım eli uzatmak durumundayız.

 

Güncelleme Tarihi: 04 Haziran 2010, 12:48
banner53
YORUM EKLE

banner39