banner39

İsrail'e orduevini açmışlar

23 Şubat 1996 tarihli Genelkurmay 2. Başkanı Çevik Bir imzalı çarpıcı bir anlaşma sonucu İsrail'e orduevi açıldığı ortaya çıktı.

Arşiv 13.06.2010, 15:00 13.06.2010, 15:11
İsrail'e orduevini açmışlar

 İsrail’in yardım gemilerine saldırısı, İsrail’le Türkiye arasında imzalanan anlaşmaları gündeme taşırken, 23 Şubat 1996 tarihli Genelkurmay 2. Başkanı Çevik Bir imzalı çarpıcı bir anlaşma belgesi ortaya çıktı. Anlaşmaya göre, İsrail askerleri Türkiye’deki askeri tesislerden faydalanma hakkına sahip. İngilizce olarak 10 sayfa olan ve her sayfasının altında ve üstünde “Secret”(Gizli) ibaresi bulunan “Türkiye-İsrail Askeri Eğitim İşbirliği Anlaşması”nın tüm detayları yıllar sonra gün yüzüne çıktı.

EV SAHİBİ OLAN MASRAFI KARŞILAR

Sözkonusu anlaşmada acil durum başlığı altında da, üçüncü bir ülke ile çıkabilecek savaşlara mübadele personelinin katılamayacağı belirtildi. Ev sahibi konumunda olan ülke mübadele personelinin barınma ve iaşe işlerini parasız olarak karşılayacağı da anlaşma da yer alıyor.

ORDUEVİ VE KANTİN ORTAK

İki ülke arasında karşılıklı eğitime gidecek personel kaldığı süre boyunca kendisine verilecek özel kimlik kartını taşırken, üniformaları da her iki tarafın üzerinde karar verdiği şekilde olacağı belirtiliyor. Anlaşmada “Sosyal Hizmetler” başlığı altında da şöyle denildi: “Mübadele personeli gittikleri ülkedeki orduevinden, askeri kantinlerden ve kamplardan faydalanma hakkına sahiptir.” 23 Şubat 1996’da Tel Aviv’de , Türkiye Cumhuriyeti adına dönemin Genel Kurmay İkinci Başkanı Çevik Bir’in imza koyduğu anlaşmada, İsrail adına İsrail Savunma Bakanı Yardımcısı David Ivry’nin imzası bulunuyor. Anlaşmayı Başbakanlığını Tansu Çiller’in, Dışişleri Bakanlığı’nı Deniz Baykal’ın yaptığı 52. hükümet onayladı.

Kaynak: Star


 

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?