banner39

İsrail'e suçlusun dedi, Yahudi ailesinden dışlandı

İsrail'in Gazze'de işlediği savaş suçlarını belgeleyen yahudi yargıç Goldstone, torununun yetişkinliğe geçiş törenine katılamayacak

Arşiv 17.04.2010, 12:07 17.04.2010, 17:15
İsrail'e suçlusun dedi, Yahudi ailesinden dışlandı


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Güney Afrikalı yahudi yargıç Richard Goldstone Gazze Raporu'nu hazırladığında büyük tepki göreceğini muhtemelen tahmin etmişti. Ancak kendi ailesinin de, gerçekleri söylediği için ona yüz çevireceğini düşündü mü, bilinmez...

Goldstone, İsrail'in Gazze'de savaş suçu işlediğini ortaya koyan rapor nedeniyle, torunun hayatındaki en önemli günlerden birine katılamayacak. Yahudiler arasında "yetişkinliğe geçiş" töreni olarak kutlanan ve en önemli dini törenlerden biri kabul edilen 'Bar Mitzvah' aile üyeleri ve yakınların katılımı ile yapılıyor.

Gazze Raporu nedeniyle hedef olan Goldstone, torununun törenine gelmesi halinde sorunlar çıkabileceğini, "torunun iyiliği için" törene katılamamaya karar verdiğini söyledi.

Goldstone'un törene katılmaması için çok sayıda tehdit mesajı aldığı bildirilirken, Güney Afrika Siyonist Federasyonu da, "Goldstone'a yönelik kızgınlığın çok büyük olduğunu", yargıcın törene katılmasının "iyi bir fikir olmadığını" savundu.

Uzun yıllar Güney Afrika yargısının tepesinde hizmet veren, Ruanda ve eski Yugoslavya için oluşturulan savaş suçları mahkemelerinde görev yapan Goldstone'a yapılan muameleye tepki gösterenler de var.

"Bir dedeye uygulanan ve onu torununun en önemli günlerinden birine katılmaktan alıkoyan bu baskı ve tehditler utanç verici" diyen bir başka yargıç George Bizos, "tehditler iki yüzlülük ve hoşgörüsüzlüğün boyutlarını ortaya koyuyor" şeklinde konuştu.

banner53
Yorumlar (0)
31
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?