İsrail'i çalkalayan tek cümle

İsrail dünden beri Olmert'in nükleer konusundaki tek cümlesini tartışıyor. İsrail'in nükleer sırlarını ifşa edip 18 yıl ceza alan Vanunu "Başbakan beni akladı"

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
İsrail'i çalkalayan tek cümle

Dünya Bülteni / Mehmet Ali Kaçmaz

 

İsrail Başbakanı Ehud Olmert'in, İran’ın nükleer programına karşı çıkarken sarf ettiği sözler ülkesinden büyük tepki çekti. İsrail'in nükleer silahlar konusundaki gizliliğini bozan ikinci şahıs oldu. Daha önce Mordechai Vanunu adlı araştırmacı açıklama yapmış ve 18 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

 

Peki Olmert ne dedi?

 

Olmert, Alman Televizyonu'nda yayınlanan mülakatında ülkesinin nükleer silaha sahip olduğunu ima etmeden önce şöyle konuşmuştu:

 

"Kendimiz için en büyük arzumuz terör tehdidi olmadan yaşamaktır. Ancak asla hiçbir ulusu yok etme tehdidinde bulunmuyoruz. İran ise açık bir şekilde kamuoyu önünde İsrail’i haritadan silme tehdidinde bulunmuştur."

 

İsrail'i çalkalayan "Tek Cümle"

 

Olmert İran'ın tehditini anlattıktan ülkesini çalkalayan şu cümleyi sarf etti:

 

"Siz bunun ABD, Fransa, Rusya ve İsrail gibi ülkelerin nükleer emelleri ile aynı düzeyde olduğunu söyleyebilir misiniz?"

 

Vanuna: "Başbakan beni akladı"

 

Olmert’in bu sözünden hemen sonra hükümet başbakan böyle demek istemedi diye açıklama yapsa da, tüm gazeteler Olmert’in gafını ciddi bir hata olarak aktardılar.

 

Gazeteler, başbakanın Mordechai Vanunu’nun yaptığından daha basit değil. Mordechai Vanunu İsrail’in nükleer sırlarını ifşa etmekten 18 yıl hapis cezası almıştı. 2004 yılında çıkmıştı. Hapisten çıktığı halde halen kamu yasaklısı olarak bir çok hakkından mahrum durumda. Olmert’in açıklamalarının hemen ardından, “Başbakan beni akladı ve elimden alınan haklarımın geri verilmesini istiyorum” tarzında bir açıklama yaptı.

 

Siyasiler...

 

Olmert’in bu açıklamaları İsrail’de siyasiler ve muhalefet tarafından da büyük tepki çekti. Hem sol hemde sağ kanattakiler Olmert’i sert bir dille eleştirdi. Muhalefet partileri; böyle bir hatanın yapılamaz olduğunu savunarak, Olmert’in başbakanlığı kaldırmadığını, bu kapasitede olmadığını ve bırakması gerektiğini dile getirdiler.

 

Bu spekülasyonlar sürerken hükümet İsrail’in nükleer silahlara sahip olma ne reddetme nede kabul etme politikasında bir sapma yok.

 

Konuyla ilgili haberler:

Olmert'in susması lazım

Nükleer İsrail

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?