banner39

İsrail'i eleştiren kaymakam görevden alındı

Fransa'da, İsrail'i, Filistin'e yaptıkları konusunda eleştiren bir kaymakam anında görevinden alındı.

Arşiv 24.03.2008, 13:59 24.03.2008, 16:37
İsrail'i eleştiren kaymakam görevden alındı

Fransa'nın batısındaki Charente-Maritime bölgesine bağlı Saintes kasabası kaymakamı Bruno Guigue, bir internet sitesinde yayımladığı makalede, İsrail'in Filistinlilere yönelik saldırılarını sert bir dille eleştirdiği için görevden alındı.

Charente-Maritime Valisi Jacques Reiller, düzenlediği basın toplantısında, kaymakamın 'yetki alanı dışına çıktığı' gerekçesiyle görevinden alındığını söyledi. Vali, 'Devlet memurları, tarafsız kalmak zorunda ve bu tür konularda izin almadan görüş bildirme hakkına sahip değil' dedi.

Kaymakam, söz konusu makalede, 'İsrail, dünyada, okuldan çıkan kızları vurmak için keskin nişancı kullanan tek devlet. İsrail'in cezaevlerinde, sadece Şabat zamanında işkence duruyor' ifadelerini kullanmıştı.

Söz konusu makalenin yayımlanmasının ardından Saintes kaymakamı, İçişleri Bakanı Michele Alliot-Marie'nin özel emriyle derhal görevinden uzaklaştırılmıştı.

Fransa'daki Musevi dernekleri, yayımladıkları bildirilerde, kaymakamın görevden alınmasını memnunlukla karşıladıklarını belirttiler. Kaymakamın görevinden alınmasına neden olan makalesinin yer aldığı 'Oumma.com' isimli internet sitesi, Fransızca yayımlanan ve en çok ziyaret edilen Müslüman internet sitelerinin başında geliyor. İnternet sitesini, ayda 6 milyon kişinin 'tıkladığı' tahmin ediliyor.

Kaynak: StarYorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?