banner39

İsrail'i mahkemeye veriyor

İsrail'li askerlerin Lübnan saldırısı sırasında öldürdüğü BM görevlisi Avusturyalı askerin ailesi İsrail'i mahkemeye veriyor.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
İsrail'i mahkemeye veriyor

Lübnan’nın İsrail tarafından bombalanması sırasında BM’nin gözlemcisi olarak görev yapan Çinli, Kanadalı, Finlandıya ve Avusturyalı olmak üzere dört asker hayatını kabetmişti.

Avusturya’lı yüzbaşı  Hans Peter Lang memleketine getirilerek sessizce toprağa verilmişti. İsrail’in bombaları sonucunda hayatını kaybeden yüzbaşı Lang’ıneşinin İsrail’i mehkemeye vermeye hazırlanmakta olduğu ve İsrail’den tazminat talep edecegi açıklandı.

İSRAİL ÖZÜR DİLEMEKLE YETİNDİ

Avusturya hükümeti, İsrail’ın olayla ilgili kendilerine yedi safyalık bir açıklama gönderdiği ve olaydan dolayı Avusturya hükümetinden özür dilediğini açıkladı.

Özür mektubu sonrasında olayla ilgili konuşan Avusturya Dışişleri Bakanlığı Hans Peter Lang olayının kendileri için kapandığı belirtilirken, Avusturya Mavi Bereliler Dernegi Başkanı Günther Greindl olayın bu şekilde kapanmış olmasının kendilerini tatmin etmediğini söyledi.

Mavi BEreliler, Dışışişleri Bakanı Ursula Plassnik'e yazılı başvuruda bulunarak olayın aydınlatılması talebinde bulundular.

Kaynak: Açık Gazete

banner53
Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?