banner39

İsrail'in Afrika'daki 'kanlı' işleri

Yüzlerce insanın öldüğü katliamlara sahne olan Gine'de askerleri, iş anlaşması karşılığında, İsrail ordusu eğitmiş

Arşiv 04.01.2010, 13:59 04.01.2010, 17:15
İsrail'in Afrika'daki 'kanlı' işleri


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

İsrail Savunma Bakanlığı, üst düzey bir komutanının kurduğu bir şirketi ve bu şirketin Gine'deki katliamda oynadığı rolü soruşturuyor.

Soruşturmanın konusu, emekli general İsrail Ziv'in başında olduğu 'KTS Global' şirketi ve ortaklarının Afrika'da 'askeri ihracat' ilişkileri.

İddialara göre, general Ziv, Gine hükümetiyle imzalamak istediği 10 milyon dolarlık maden anlaşması karşılığında Gine ordusuna silah sağladı, askerlerine eğitim verdi.

Ziv'in 'iş ortakları' ise, eski Dışişleri Bakanı Shlomo Ben Ami ve eski Tel Aviv polis şefi David Tzur..

Ziv ve Tzur'un Gine'deki seçilmiş devlet başkanı Lansana Conte'nin ardından bir askeri darbe ile başa geçen Yüzbaşı Musa Dadis Camara ile, darbeden kısa bir süre önce bir araya geldiği bildirildi. Anayasayı askıya alan, ülkede özgürlükleri rafa kaldıran ve bir kaç hafta önce bir generali tarafından başarısız bir suikast girişimine kurban olan Camara'nın, İsrailliler ile 'koruma eğitimi için güvenlik uzmanı' olarak görüştüğü belirlendi.

Batı Afrika'daki elmas zengini ülkede, ayrıca demir cevheri, boksit, uranyum ve tuz madenleri bulunuyor.

İsrail ile hiçbir resmi diplomatik ilişkisi olmamasına rağmen, İsrailliler sık sık Gine'yi iş için ziyaret ediyor. Ülkedeki elmas madenlerinin çoğu, 'imtiyazlı anlaşmalara sahip' İsrail firmaları tarafından işletiliyor. Bu firmalardan biri olan Steinmetz'in, yeni imtiyazlı anlaşmalar için İsrail askeri uzmanları Gine'ye getirdiği iddia ediliyor.

Ülkedeki katliamlar ve insan hakları nedeniyle yaptırımlar uygulayan Avrupa Birliği ve Afrika ülkelerinin uyarılarını umursamayan İsrail lideri Ehud Olmert de Gine'ye bu anlaşmalar için gitmekten vazgeçmedi.

Kendisini darbeci Camara'nın 'siyasi danışmanı' olarak niteleyen İsrailli general Ziv'in eğittiği askerler, 28 Eylül'de Conakry Stadı'nda toplanan cunta karşıtlarına karşı ''operasyona'' girişmiş ve BM'ye göre, en az 150 kişiyi öldürmüştü.

Olaylar sırasında resmi rakamlara göre en az 109 kadın tecavüze uğradı.

İsrail ordusu, generalin 'iş ilişkileri' konusunda bilgisi olmadığını savunurken, Ziv'in 'eğitim çalışmaları'na bir çok İsrailli diplomat ve askeri uzmanın katıldığı kaydedildi.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?