banner39

'İsrail'in artık bir var olma nedeni yok'

İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad, İsrail'in artık bir var olma nedeni bulunmadığını söyledi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
'İsrail'in artık bir var olma nedeni yok'

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, İsrail'in artık bir var olma nedeni bulunmadığını söyledi. Ahmedinejad, başkent Tahran'da Kudüs günü dolayısıyla düzenlenen törende binlerce kişiye yaptığı konuşmada, "Allah'a şükür bu rejim, var olma nedenini yitirdi. Bu uydurma (İsrail) rejimi istikrara kavuşturma çabaları, Allah'ın inayetiyle tamamen başarısız oldu. Bu rejimin ortadan kalkıyor olduğuna inanmalısınız" diye konuştu.

Avrupa'nın İsrail'i destekleyerek Orta Doğu'da nefreti körüklediğini ve bölgede öfkenin taşması halinde bundan "zarar görebileceğini" belirten Ahmedinejad, "Bu rejimin (İsrail) süremeyeceğini ve size bir faydası olmadığına inanmalısınız. Bu rejimi destekleyerek, ülkelerin nefretini kazanmaktan başka ne çıkarınız var?" diye sordu.

Ahmedinejad, Avrupa ve Amerikalıların uzakta olmalarına rağmen, bu bölgedeki ülkelerin komşuları olduğunu ifade ederek, "ülkeleri kabaran bir okyanusa benzetti ve bir fırtına çıkması halinde bunun Filistin ile sınırlı kalmayacağı, Avrupa ve Amerikalıların da bundan zarar görebileceği" uyarısında bulundu.

İran Cumhurbaşkanı devlet radyosunda yayınlanan konuşmasında ayrıca, BM Güvenlik Konseyi ve Konseyin kararlarının "gayrı meşru" olduğunu savundu.

"Bu ne tür bir Güvenlik Konseyi?" yorumunu yapan Ahmedinejad, "Bütün dünya, ABD ve İngiltere'nin İran halkının düşmanları olduklarını biliyor. Siz yargıç, davacı ve icracı olmak istiyorsunuz. Ama bu tür bir mantığın dönemi geçti. Kimse bunu kabul etmiyor" dedi.

Mahmud Ahmedinejad, İran'ın 5 yıl içinde nükleer yakıt üreteceğini belirterek, bu yakıtı Batıya yarı fiyatına satma önerisinde bulundu.

İran Cumhurbaşkanı, "Gelecek 5 yıl içinde (nükleer yakıt) üretme ve bunu (Batı'ya) yüzde 50 indirimle satma sözü veriyoruz" dedi.

banner53
Yorumlar (0)
31
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?