banner39

İsrail'in fosfor bombasının belgesi

İsrail'in, Gazze'deki saldırılarda fosfor bombası ve diğer tartışmalı mühimmat kullandığı belgelendi.

Arşiv 08.01.2009, 17:10 08.01.2009, 17:10
İsrail'in fosfor bombasının belgesi

İsrail askerlerinin, Gazze Şeridi'ne 27 Aralık'ta başlattığı saldırılar sırasında fosfor bombası ve diğer tartışmalı mühimmat kullandığı belgelendi.

İngiliz The Times gazetesi, İsrail'in, Gazze Şeridi'ne 27 Aralık 2008'de başlattığı saldırılar sırasında fosfor bombası ve diğer tartışmalı mühimmat kullandığını yazdı.

Haberde, geçen hafta Gazze sınırında İsrail ordusuna ait mühimmat depolarını gösteren ve basında yer alan fotoğraflarda fosfor bombasının tanımlandığı ve bu bombalar üzerinde de Amerikan yapısı fosfor bombasını tanımlayan M825A1 yazısının görüldüğü kaydedildi.

İNSANLARI YAKIYOR

İsrail ordusunun bu bombaları saha üzerinde duman yaratmak için kullandığı belirtilen haberde, sivil Filistinlilerin ciddi yanıklara neden olan bu bombalar tarafından yaralandığına dair kanıtlar bulunduğu bildirildi.

Gazze kentindeki sağlık yetkililerine de dayandırılan haberde, yetkililerin bu bombalarla yaralandığı sanılan hastaları gördüklerini ya da tedavi ettiklerini söylediği ifadesi de yer aldı.

kullan

İSRAİL ASKERİ SÖZCÜSÜ YALANLADI

Öte yandan İsrail askeri sözcüsü, The Times'ın iddialarını yalanladı ve M825A1'lerin "boş olduğunu, içlerinde ne fosfor ne de bomba bulunduğunu" söyledi.

Sözcü, bunları insanları öldürmek için değil gerçek bomba kullanmadan önce hedef belirlemek amacıyla kullandıklarını da ifade etti ve "Biz diğer orduların kullandığı silahları kullanıyoruz, uluslararası kurallarla yasaklanan hiçbir silahı kullanmıyoruz" dedi.

SAVUNMA UZMANI "FOSFOR BOMBASI" DEDİ

Savunma konularında uzman İngiliz dergisi Jane's'in bir uzmanı ise M825A1'ların fosfor bombası olduğuna kuşku bulunmadığını kaydetti.

KALP VE BÖBREKLERİ ETKİLİYOR

Fosfor bombası, toksik madde içeriyor ve bu maddenin kullanımı ölümcül olabiliyor. Madde, cilt yanıklarının yanı sıra karaciğeri, kalp ve böbrekleri etkileyebiliyor.

1980'DE YASAKLANMIŞTI

Kullanımı uluslararası herhangi bir anlaşma tarafından yasaklı olmayan bu maddenin sivil halka karşı kullanılması, 1980 tarihli konvansiyonel silahlarla ilgili 3. protokolle yasaklanmış durumda bulunuyor.

Kaynak: AA

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?