banner39

İsrail'in Gazze katliamı sürüyor

İsrail ordusunun Gazze'deki katliamı devam ediyor. 5 günde 52 Filistinli şehid edildi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
İsrail'in Gazze katliamı sürüyor

Dünya Bülteni Haber Merkezi

İsrail’in, Gazze’ye yönelik kanlı saldırıları sürüyor. İsrail ordusu, Gazze Şeridi'nde bugün de 5 Filistinliyi öldürdü. Böylece, İsrail ordusunun çarşambadan bu yana yürüttüğü "Güz Bulutları" saldırısında ölenlerin sayısı 52'ye yükseldi. Saldırılarda, yüzlerce Filistinli de yaralandı. Bu arada Filistin lideri Mahmud Abbas, uluslararası toplumdan, “katliam” olarak nitelediği İsrail saldırılarının son bulması için baskı yapılmasını istedi. Filistin haber ajansı Vafa’ya bir demeç veren Abbas, İsrail’in yürüttüğü saldırının bölgede istikrarsızlık yaratacağından endişe duyduğunu söyledi.

12 yaşındaki kız çocuğu öldü

İsrail ordusunun Gazze Şeridi'nde başlattığı geniş çaplı saldırısında, 12 yaşındaki Filistinli bir kız çocuğu da hayatını kaybetti. Hastane kaynakları, 12 yaşındaki Esra Nasır'ın akşam saatlerinde Beyt Hanun'da açılan ateş sonucu öldüğünü belirtirken, İsrail ordu sözcüsü, askerlerin silahlı bir adam görerek ona nişan aldığını ancak küçük kızın vurulduğunu açıkladı. Sözcü, olaydan üzüntü duyduklarını ve bir soruşturma başlatacaklarını kaydetti.

Ambulansa ateş açıldı
 
İşgal askerleri Beyt Lahya’daki yaralıları kurtarmaya giden ambulanslara da ateş açtı. Saldırıda, ambulanslardan birinin içindeki sağlık görevlilerinden ikisi öldü. Uluslararası Kızılhaç Komitesi, İsrail güçlerinin, Gazze'ye saldırıları sırasında, önceki gece Filistin Kızılayı ambulans görevlisi oldukları açıkça belli olan 2 kişiyi vurarak öldürmesini dehşetle karşıladığını bildirdi.

Uluslararası Kızılhaç Komitesi tarafından yapılan açıklamada, Filistin Kızılayı sağlık görevlililerin, önceki gece İsrail ateşiyle vuruldukları sırada, kullandıkları ambulansın uzaktan görülebilen yanıp sönen ışıklarının açık olduğu ve üzerlerinde açıkça belli olmalarını sağlayan fosforlu ceketleri bulunduğu kaydedildi.

Açıklamada, acil tıp görevlerini yerine getirmekle yükümlü ve Cenevre Anlaşması uyarınca korunmalarını öngören amblemlerini belirgin biçimde taşıyan 2 sağlık görevlisinin, İsrail'in, Gazze'de daha önceki saldırısında ölen bir kişinin cesedini kaldırırken vurulmasının büyük sarsıntı yarattığı belirtildi. Filistin Kızılayı'nın, uluslararası teşkilatın bir üyesi olduğu vurgulanan açıklamada, sağlık görevlilerinden birinin, İsrail güçlerinin saldırısı sonucu hemen olay yerinde, diğerinin de birkaç saat sonra aldığı yaralardan öldüğü ifade edildi.

Avrupa'dan İsrail'e kınama
 
İsrail'in Gazze'deki saldırılarına hız vermesine uluslarası toplum da tepki gösteriyor. Şiddet olaylarının tırmanışından endişe duyduğunu açıklayan Avrupa Birliği, İsrail'in, saldırılarında sivillerin ölümünü eleştirdi.
 
AB dönem başkanlığını yürüten Finlandiya tarafından yapılan yazılı açıklamada, "her devletin sahip olduğu savunma hakkı, ölçüsüz şiddet kullanılmasını haklı çıkaramaz" ifadesi yer aldı.
 
Suriye: Saldırılar toplu katliam
 
Suriye'nin başkenti Şam'da biraraya gelen Arap parlamenterler de, İsrail'in Gazze Şeridi'ndeki saldırısını kınadı. Şam'da yapılan, geçici Arap Parlamentosu toplantısının sonunda yapılan açıklamada, 22 Arap ülkesinden parlamenterler, İsrail'in saldırısını 'toplu katliam' olarak nitelendirdi.
 
Annan, sadece kaygılı!
 
Öte yandan BM Genel Sekreteri Kofi Annan, İsrail’in Gazze’deki son saldırısından derin kaygı duyduğunu belirtti. İsrail’i “dikkatli” olmaya çağıran Annan, İsrail’in operasyonunda aralarında kadınların ve bir çocuğun da bulunduğu sivillerin ölmesinden kaygı duyduğunu belirterek, İsrail’den “sivilleri korumak için elinden geleni yapmasını” istedi. Annan, bölgede şiddetin sürmesinin soruna “kalıcı bir çözüm” bulunması çabalarını zorlaştırdığını belirtti.
 
ABD yine İsrail’i savundu!
 
İsrail’in Gazze’ye yönelik kanlı saldırılarında kayıp artarken, ABD ise, saldırıları savundu. Saldırıların, İsrail’in “güvenliği” için yapıldığını savunan ABD yönetimi, saldırıları yine “özsavunma” olarak niteledi. Beyaz Saray Sözcüsü Sean McCormack, “Masum insanların hayatını kaybetmesi trajedi, fakat bu gelişmelerin İsrail’e roket atan teröristler nedeniyle yaşandığını da unutmayalım. İsrail, sadece kendini korumak için adım atıyor” ifadelerini kullandı. 

banner53
Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?