banner15

İsrail'in Gazze soruşturmasını inandırıcı değil

İnsan Hakları örgütü İsrail'in Gazze soruşturmasını inandırıcı bulmuyor.

İsrail'in Gazze soruşturmasını inandırıcı değil

 
Dünyanın en saygın insan hakları örgütlerinden Amensty International, Birleşmiş Milletler'in (BM) Goldstone Raporu'nun Gazze saldırıları hakkında İsrail'den talep ettiği soruşturmayı yetersiz buldu.

İsrail'in, BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon'a sunduğu Gazze raporunu yetersiz olmakla eleştiren Amensty International'ın Ortadoğu ve Kuzey Afrika Programı Başkanı Malcolm Smart, "İsrail'in gerçekleştirdiği Gazze soruşturmaları, uluslararası bağımsızlık, şeffaflık, tarafsızlık ve hızlılık ilkelerinden uzaktır" dedi.

İsrail ordusunun kendi kendini soruşturmasının etkili olamayacağını vurgulayan Smart, sözkonusu soruşturmaların gerçeği yansıtmaktan uzak olduğunu vurguladı.

İsrail'in Gazze'de gerçekleştirdiği 'Cast Lead' operasyonunun çok sayıda insan hakları örgütünün ifade ettiği gibi, yüzlerce sivilin ölümüne ve binlerce evin yıkımına neden olduğu, yine kurum tarafından dile getirildi. Smart şunları söyledi: "Ancak aradan 1 yıldan fazla zaman geçmesine rağmen, İsrail sadece bir tek askeri mahkum etti. İsrail'in soruşturmaları ordu komutanları tarafından yürütüldü. Bu soruşturmalar yine ordudaki komutanlar tarafından denetlendi. İsrail'in mahkum ettiği bir tek askerin suçu ise kredi kartı hırsızlığıydı."

Smart, Amnesty International örgütünün gerçekleştirdiği kendi soruşturması sonucu İsrail'in 'sivillerin hayatlarını hiçe saydığı, sivil ve sivil olmayan hedefleri ayrı tutmadığı' sonucuna vardıklarını aktardı. Malcolm Smart, BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon'a 'İsrail ve Hamas'in soruşturmalarının uluslararası tarafsızlık, inandırıcılık ve bağımsızlık ilkelerine uyup uymadığına dikkatlice bakması' çağrısında bulundu.

Amnesty International, Goldstone raporunun BM Güvenlik Konseyi tarafından Uluslararası İnsan Hakları Mahkemesi'ne gönderilmesini ve BM Genel Kurulu'nun da Gazze'deki İsrail operasyonunun kurbanları için bir fon kurmasını talep ediyor. Bu hafta BM Genel Kurul'a gelmesi beklenen Goldstone raporu hakkında Genel Sekreter Ban Ki-moon'un hazırlayacağı sunumun dili ve içeriği de merakla bekleniyor.
 
Kaynak: CİHAN

Güncelleme Tarihi: 03 Şubat 2010, 07:32
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48