banner39

İsrail'in katliam bahanesi: Teknik arıza!

İsrail ordusu, BM okulunun vurulmasının "teknik bir arıza" olduğunu açıkladı

Arşiv 11.01.2009, 16:15 11.01.2009, 16:15
İsrail'in katliam bahanesi: Teknik arıza!

Dünya Bülteni/Haber Ajansı

Haaretz gazetesinin haberinde, olayla ilgili yürütülen ön soruşturma sonunda bina yakınlarındaki bahçeye fırlatılan havan mermilerinden birinin, hedefinden 30 metre şaşarak okulu vurduğunun belirlendiği bildirildi.

Hamas saldırıda 42 kişinin öldüğünü ve onlarca kişinin yaralandığını açıklamış, üst düzeyli İsrailli subaylar ise can kayıplarıyla ilgili sayının kuşkulu olduğunu, Hamas'ın ölü sayısını abarttığını öne sürmüştü.

İsrail harekatında bölgeden sorumlu paraşütçü tugayı tarafından yürütülen soruşturmaya göre, ordu tarafından kullanılan ve roketlerin fırlatıldığı noktaları duyarlılıkla saptayan yer belirleme sistemi, BM binasının avlusuna komşu bir bahçeden bir kassam roketi fırlatıldığını saptamış.

İsrail askerlerinin roketin fırlatıldığı yere bir "akıllı" füze göndermek istediklerini, ama bir teknik arıza yüzünden füzenin atılamadığını belirten Haaretz'e göre bunun üzerine İsrailli komutanlar, kassam roketi fırlatan ekibe isabet güçlerini artırmak için, üzerlerine uydu güdümlü "küresel yer belirleme sistemleri" (GPS) yerleştirilmiş havan mermileri fırlatmayı kararlaştırdı. Gazete, "Ancak GPS aygıtları 30 metre hata payıyla çalıştığından, fırlatılan üç mermiden biri hedefinden saparak Birleşmiş Milletler Filistinli Göçmenlere Yardım Ajansı'na ait binaya isabet etti" ifadesine yer verdi.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?