banner15

İsrail'in Netanya Şehrinde Patlama: 5 Ölü

İsrail'in başkenti Tel Aviv yakınlarında bulunan Netanya şehrindeki bir alışveriş merkezinde düzenlenen saldırıda en az 5 kişinin öldüğü, 40'dan fazla kişinin de yaralandığı bildirildi. Netanyahu, İran'ın nükleer tesislerini vurmayı düşünebileceğ

İsrail'in Netanya Şehrinde Patlama: 5 Ölü

İsrail'in kuzeyindeki Netanya kentinde bir alışveriş merkezinde patlama meydana geldi. Patlama sonrası olay yerine giden ekiplere göre en az 5 ölü 40'tan fazla yaralı var. Ancak yerel saatle öğleden hemen önce meydana gelen olaya ilişkin ayrıntılar netleşmiş değil. İsrail radyosu, patlamaya bir intihar eylemcisinin neden olduğunu bildirirken, bu bilgi de polis tarafından henüz doğrulanmadı. Kudüs'teki BBC muhabiri, Ekim ayının sonundan bu yana ülkede ciddi bir şiddet olayı yaşanmadığını belirtiyor. İsrail Radyosu'na konuşan bir görgü tanığı, saldırganın alışveriş merkezinin girişine ulaşabildiğini, ancak içeri giremediğini ve kendisini kapıda havaya uçurduğunu aktardı. Gazze'deki Filistin Radyosu, saldırıyı El Aksa Şehitleri Tugayı'nın üstlendiğini bildirdi.

Gazze'ye füze saldırısı

İsrail helikopterleri, dün sabah erken saatlerde Gazze'deki hedeflere dört füze saldırısında bulunmuştu. İsrail ordusu, hedef alınan yerlerin Filistinli bir örgütün büroları olduğunu ve Cumartesi günü bu bölgeden İsrail'e roket atıldığını duyurmuştu. Filistinli güvenlik kaynaklarıysa füze saldırısında İslami Cihad'a bağlı bir yardım derneğinin vurulduğunu belirtti. İsrail, 27 Ekim'den bu yana ilk kez Gazze Şeridi'nde belli bir yerin hedef alındığı füze saldırısı düzenledi.

İsrail'den 'suikastlere devam' tehdidi

İsrail Savunma Bakanı Şaul Mofaz, Gazze'den İsrail'e fırlatılan Kassam roketlerine karşılık olarak Filistin'deki silahlı grupların liderlerine yönelik suikastlerin yeniden başlatılması talimatını verdi. İsrail medyasında çıkan haberlere göre Savunma Bakanı Mofaz, Kassam saldırılarının yapıldığı alanları hedefleyen topçu ateşinin yanı sıra Filistinli grupların liderlerine suikast düzenlenmesi emrini verdi.

Netanyahu: Seçilirsem İran'ı vurabilirim

Eski İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, yeniden başbakan seçilmesi halinde İran'ın nükleer tesislerini vurmayı düşünebileceğini söyledi. Ay sonunda Likud Partisi'nin başına geçeceği tahmin edilen Netanyahu, İsrail'in İran konusunda, Irak'ın Osirak nükleer tesislerinin bombalanmasını emreden eski Başbakan Menahim Begin'in ruhuyla davranması gerektiğini ifade etti. Yediot Aharonot gazetesine beyanat veren Netenyahu, İran'ın nükleer programının İsrail için gerçek bir tehlike olduğunu kaydetti ve "İsrail, İran'ın kendisi için nükleer tehdit oluşturmasını önlemek amacıyla mümkün olan her şeyi yapmalıdır" dedi. 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48