banner39

İsrail’in nükleer silah fabrikaları

İsrail'in nükleer sırlarını ifşa etmekten tutuklanan Vanuna: İsrail’in nükleer silah fabrikalarını denetlemek, ortadoğu’da silah yarışını durduracak tek yol...

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
İsrail’in nükleer silah fabrikaları

İsrail'in eski nükleer görevlisi Mordahay Vanuna ortadoğu’da silah yarışını durduracak tek yolun, İsrail’in nükleer faaliyetlerini engellemek olduğunu söyledi.

Mehr haber ajansının haberine göre Vanono şöyle konuştu: İsrail NPT üyesi değil ve nükleer muğlaklık politikasını izleyerek nükleer silahı veya fabrikası olduğunu ne reddediyor ne de doğruluyor. İsrail’in nükleer silahları bir odada bulunan ancak kimsenin varlığını kabul etmek istemeyen bir file benziyor ve bu fil, İsrail’in nükleer silah fabrikalarıdır.

Dimona’da 1976 ile 1985 yılları arasında çalıştığına değinen Vanono şöyle devam etti: bu süre içinde biz 10 nükleer bombaya yetecek plotünyom geliştirdik.

Konu ile ilgili olarak İsrail başbakanı Olmert de geçenlerde nükleer silahlarının varlığına itiraf etti.

Vanono 1986 yılında görevinden istifa etti ve daha sonra Avustralya’ya ve hemen ardından Londra’ya giderek Dimona nükleer tesislerinden çektiği  görüntüleri Sunday Times gazetesine verdi. Ancak Vanono daha sonra MOSSAD tarafından kaçırılarak İsrail’e götürüldü ve 18 yıl hapse mahkum edildi.

Vanono bir süre sonra İsrail’in 200 nükleer bombaya yetecek kadar plotünyom geliştirdiğini anladığını ve bu yüzden tehlike hissettiğini belirtiyor.

İsrail'in nükleer faaliyetlerini ‘Nükleer Holokost’ olarak tanımlayan Vanono, bunu ortadoğu’da önlemesi gerektiğini düşündüğünü belirtiyor ve bu yüzden Dimona’nın 75 metre derinliğindeki gizli tesislerden 60 fotoğraf çektiğini ve ardından da İsrail’i terkettiğini kaydediyor. Vanono bu ifşaatının güney Afrika’nın Apartayd hükümetini devirmeye sebep olduğunu da düşünüyor, çünkü o dönemde dünyanın siyonist rejimin güney Afrika’ya nükleer programlarında yardımcı olduğunu anladığını söylüyor.

Amerika’nın Irak saldırısına da değinen Vanono şöyle devam ediyor: Amerika Irak’ta nükleer silah var iddiasıyla bu ülkeye saldırdı ve şimdi de Bush İran’ın nükleer silahından şüphelendiğini dile getiriyor. Oysa gerçek şu ki İsrail bu süre içinde 200 nükleer bomba imal etti. Bizim amacımız nükleer silahsız bir ortadoğu olmalı ve bu amaç İsrail’i de kapsamalı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?