banner39

İsrail'in OECD üyeliği Türkiye'ye bağlı!

İsrail'in 2010 yılında OECD üyesi olmasını Türkiye'nin vetosu engelleyebilir. Bu fırsatın kullanılması için kampanya başlatıldı.

Arşiv 08.04.2010, 11:28 08.04.2010, 14:17
İsrail'in OECD üyeliği Türkiye'ye bağlı!Dünya Bülteni/Haber Merkezi

İsrail dünyanın en önemli uluslararası kuruluşlarından bir olan OECD'ye (Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü) üye olmaya 20 yıldır ilk kez çok yakın. Üyelik şartlarını yerine getirdiği bildirilen İsrail'in örgüte üyeliği Mayıs ayında onaylanabilir.

İsrail'e oylama öncesi iki günlük resmi ziyarette bulunan OECD Genel Sekreteri Jose Angel Gurria ziyaretinin ardından yaptığı açıklamada, İsrail'in mevcut sorunlarına karşın bu yıl OECD'ye üye olma şansının yüksek olduğunu söyledi.

Filistin'deki işgal ve şiddet politikasını sürdüren ve Gazze'de bu yılın başında yaptığı katliamdan sonra Türkiye'nin sert çıktığı İsrail'in önündeki tek engel Türkiye gibi görünüyor. Anadolu Kartalı Tatbikatı'na alınmadığı için Türkiye'nin AB üyeliğine taş koyacağı tehdidinde bulunan, Başbakan Erdoğan hakkında nezaketsiz ifadeler kullanmayı sürdüren İsrail, eğer Türkiye veto ederse OECD'ye üye olamayacak.

Türkiye'nin kurucu üye olduğu ve 30 üyesi bulunan OECD'de İsrail'in üyeliğine şimdiye kadar İngiltere, Norveç ve Yeni Zelanda'nın olumsuz baktığı söylenriyor.

TARİHİ FIRSAT İÇİN KAMPANYA

OECD için 5 aday ülke tam üyelik görüşmesi yapıyor. Rusya, Slovenya, Estonya ve Şili'nin yanı sıra İsrail'in de tam üyelik için beklediği OECD toplantısında her üye ülkenin veto hakkı var. OECD için yoğun bir lobi faaliyeti yürüten İsrail, 1996 yılından beri hayalini kurduğu örgüte katılmak istiyor. Ancak eğer üye ülkelerden Türkiye ya da başka bir ülke veto ederse, İsrail'in bu rüyası suya düşmüş olacak.

Örgütün tek müslüman üyesi olan Türkiye önünde büyük bir fırsat bulunuyor.

Türkiye, şu ana kadar İsrail'in OECD'ye katılmasına yönelik negatif bir pozisyon belirlememişken, Tel Aviv'deki İsrail yönetiminin Ankara'nın AB müzakerelerine yönelik tehdidi karşısında İsrail'e karşı OECD kartını açabilecek. OECD'ye katılmak için Türkiye'nin de desteğini arayacak olan İsrail'e şu ana kadar İngiltere, Yeni Zelanda ve Norveç karşı çıkıyor.

Türkiye'nin önündeki bu veto fırsatına dikkat çekmek ve İsrail'in OECD üyesi olmasını engellemek için İslam İnsan Hakları Komisyonu tarafından bir kampanya da başlatıldı.

Örgütün tek müslüman üyesi Türkiye'nin, İsrail'in OECD üyeliğini veto etmesinin "bir hak ve sorumluluk" olduğuna dikkat çekilen kampanyada, İsrail'in üye olması durumunda, Filistin'deki işgalin dolaylı olarak meşruiyet kazanacağına dikkat çekiliyor. İsrail'de yaşayan her 5 kişiden 1'inin yoksulluk sınırının altında olması ülkenin üyeliğini farklı bir açıdan sorunlu hale getirirken, bu fakirliğin Araplara yönelik açık ırkçı ve ayrımcı politikaların bir sonucu olarak yaşanması da dikkat çekici...

"ERDOĞAN'IN SAMİMİYET SINAVI"

İslam İnsan Hakları Komisyonu, İsrail'in OECD üyeliğini veto etmekle, her fırsatta Filistin halkıyla dayanışmaya vurgu yapan başbakan Erdoğan'ın bir samimiyet sınavı vereceğini ifade ediyor. Vetonun, insanlığa karşı suç işledikleri için yapılan tüm eleştirilere saldırgnca tepki gösteren "kibirli" İsrailli politikacılara iyi bir ders olacağı da savunuluyor.

Kampanya, Başbakanlık'a gönderilecek mektup ve fakslarla Erdoğan'ın İsrail üyeliğini veto etmeye çağrılması çağrısı içeriyor.

OECD-Ekonomik ve Kalkınma İşbirliği Örgütü

Organisation for Co-Operation and Develepmont (OECD) ya da Türkçe karşılığı Ekonomik ve Kalkınma İşbirliği Örgütü, 14 Aralık 1960 tarihinde imzalanan Paris Sözleşmesi'ne dayanılarak, 1961'de kuruldu. İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra 1948 yılında kurulan Avrupa Ekonomik İşbirliği Örgütü'nün yerine kurulan OECD, üye ülkelerin refah ve kalkınması için çalışmalarda bulunurken, üye ülkelerin dış ticaretinin geliştirilmesine de katkıda bulunuyor. Örgüte üye olan ülkelerin demokrasi, insan hakları ve yurttaş özgürlüğüne bağlı olması şartı koşuluyor.

Türkiye'nin de kurucu üyesi olduğu OECD'nin diğer üyeleri ise şöyle: Avusturya, Belçika, Kanada, Danimarka, Fransa, Almanya, Yunanistan, İzlanda, İrlanda, İtalya, Lüksemburg, Hollanda, Norveç, Portekiz, İspanya, İsveç, İsviçre, İngiltere Amerika Birleşik Devletleri, Avustralya, Çek Cumhuriyeti, Finlandiya, Macaristan, Japonya, Meksika, Yeni Zelanda, Polonya, Slovakya, Güney Kore.

Avrupa Komisyonu da OECD'de temsil ediliyor.

OECD'ye üye veya bu örgüte üyelik talebinde bulunan ülkelerin, sosyo-politik ve ekonomik yaşamda, demokrasi, insan haklarına ve yurttaş özgürlüğüne bağlılık ile açık pazar ekonomisi çerçevesinde istikrarlı gelişimi vazgeçilmez değerler olarak benimsemiş olmaları gerekiyor.

Türkiye'nin İsrail'i veto fırsatını AKİF EMRE'nin yazısında okumak için TIKLAYIN

Yorumlar (1)
tahir 12 yıl önce
başvurusu nun kabul edilmesi ve buna en büyük katkıyı ülkemizin yapmasından utanç duyuyorum.bune perhiz bune one munite.ülkemizi israil in kucagına atan anlaşmaları yapan çevik bir ismindeki bu şahıs kimdir bu israil aşkı nereden gelmektedir bu soruların yanıtı bulunursa bu ülkede inanıyorum çok şey degişecek.
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?