banner15

İsrail'in 'Refah' Zulmü Sona Erdi

Gazze Şeridi ile Mısır arasındaki sınır kapısı dün resmi bir törenle yeniden açıldı. Filistinliler, serbestçe Mısır'a geçiş yapabilse de mal geçişleri tamamen İsrail denetiminde kalmaya devam edecek.

İsrail'in 'Refah' Zulmü Sona Erdi

İslam Özkan / Dünya Bülteni

Gazze Şeridi ile Mısır arasındaki sınır kapısı dün resmi bir törenle yeniden açıldı. Filistin lideri Mahmud Abbas, Gazze Şeridi ve Mısır arasındaki Refah sınırının açıldığını ilan etti. İsrail, çeşitli bahaneler ileri sürerek Gazzali Filistinliler'in Mısır'a olan geçişine izin vermiyordu. Bu, Filistin tarihi açısından bir ilk. İlk defa Filistinliler, İsrail toprağından ve denetim noktalarından geçmeden bir başka ülkeye gidebilecek. Ancak sorunlar tamamen bitmiş değil. Akdeniz kıyısındaki Gazze'nin bir limanı yok, İsrailliler uluslararası havalimanının yeniden açılmasına da izin vermiyor. Bu nedenle Gazze Şeridi'ndeki daracık bir alana sıkışmış olan yaklaşık 1,5 milyon insan için Refah geçiş noktası son derece önemli. Burası Gazze'nin dünyaya açılan kapısı.

Ancak yıllar yılı bu geçiş bölgeyi işgal altında tutan İsrail ordusunun denetimindeydi. Filistinlilerse buradaki uzun bekleyişlerden ve sorgulamalardan nefret ediyordu. Ancak İsrail'in bu yaz Gazze Şeridi'nden çekilmesi ardından geçiş ilk kez Filistinliler denetiminde geçmiş oldu. Ancak Filistinlilerin otoritesine bazı kısıtlamalar getiriliyor. İsrailliler,  Filistin direnişinin Gazze'ye sızıp kendileri için tehdit oluşturmasından endişe ediyor. Bu nedenle de Refah'ı, Filistinlilere Avrupa Birliği gözlemcilerinin bulunması şartıyla bıraktılar. İsrailli ajanlar da birkaç kilometre ötedeki bir İsrail üssündeki ekranlardan buradaki her hareketi izleyecek.

İsrailliler bazı kişilerin Gazze'ye girişine itiraz edebilecek.Son söz ise Filistinlilere ait olacak. Gazze Şeridi'nden mal geçişi söz konusu olduğunda ise iş değişecek. Mal geçişleri tamamen İsrail denetiminde kalmaya devam edecek. Bu da gerçek anlamda bağımsızlığını kazanma noktasında Filistin'in önünde katedilmesi gereken çok mesafe olduğu anlamına geliyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48