banner39

İsrail'in uyanıklığı Avrupalıların da dikkatini çekmiş

AB'nin Ortadoğu Temsilcisi Otte "Türkiye'de Yahudi karşıtlığı yok, İsrail bunu silah olarak kullanıyor" dedi.

Arşiv 17.02.2010, 11:46 17.02.2010, 15:50
İsrail'in uyanıklığı Avrupalıların da dikkatini çekmiş

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi 

İsrail'in Türkiye'de Yahudi karşıtlığı olmadığı halde bunu kullanması Avrupalıların da dikkatini çekti. Başbakan Erdoğan'ın Gazze'de bütün dünyanın gözleri önünde yapılan katliamı eleştirmesini bile Yahudi karşıtlığı olarak göstermeye çalışan İsrail'in bu uyanıklığı Avrupalılar tarafından da fark edildi. Avrupalılar, "bu eleştirileri biz de yapıyoruz. Ama Erdoğan yapınca, İsrail Türkiye'yi Yahudi düşmanlığıyla suçluyor" diyor.  

Avrupa Birliği'nin (AB) Ortadoğu Özel Temsilcisi Marc Otte, Türkiye'de herhangi bir Yahudi karşıtlığının olmadığını ancak İsrail'in varmış gibi yapıp, bunu kullanıdığını söyledi. 

İsrail hükümetinin eleştirilemez olmadığını vurgulayan Marc Otte, "Ne oldukları için değil (Yahudi olmaları), yaptıklarından dolayı onları eleştiriyoruz." dedi.

ERDOĞAN'IN SÖYLEDİĞİNİ AVRUPALILAR DA SÖYLÜYOR


Otte, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Gazze mezalimi için yaptığı sert eleştirilerin aynısının Avrupalılar tarafından da dile getirildiğini söyledi. İsrail'in nükleer silahlara sahip olmasının bölgede bu yönde bir yarışa yol açıp açmayacağı konusunda ise AB'nin görüşünü şöyle özetledi: "Prensipler herkese eşit uygulanmalı, nükleer silahsız bir Ortadoğu istiyoruz."

Türkiye'nin Suriye-İsrail arasında arabuluculuk yapması konusunda Otte, "Türk arabuluculuğu çok faydalı idi. Suriye bunu söylüyor. Bakın (Today's Zaman'ı göstererek) eski İsrail başbakanı da aynı şeyi söylemiş." tespitinde bulundu.

Ankara-Tel Aviv hattında bir gerginlik olduğu zaman İsrail hükümeti hemen Türkiye'yi Yahudi karşıtlığıyla suçluyor. İsraille ilgili Avrupalıların pek yapmadığı eleştirileri cesurca yapan Otte şöyle konuştu: "Ben Türk hükümetinin Yahudi karşıtı olduğuna inanmıyorum. Hükümetlerimiz ya da parlamenterler İsrail'in davranışlarını eleştirdiği zaman Yahudi karşıtı olduğunu düşünmüyorum. Bu, İsrail tarafından çok kolaylıkla kullanılan bir silah." Avrupa'da Yahudi karşıtlığı bulunduğu itirafında bulunan Özel Temsilci Otte, "İsrailli muhataplarıma da sık sık şunu söylüyorum: Sizi ne olduğunuz için (Yahudi olmaları) değil eleştirmiyoruz. Sizi yaptıklarınız için eleştiriyoruz."

HAMAS POLİTİKAYA KAZANDIRILMALI

Türkiye'nin Gazze konusundaki hassasiyetini hoşgörüyle karşılayan Otte, Hamas konusunda Ankara'nın kendine has özel bir bakış açısı olduğunu dile getirdi. "Eğer bana Hamas politik sürece yönlendirilmeli mi diye sorarsanız, 'kesinlikle evet' derim." diyen AB Temsilcisi, "Onların (Filistinli gruplar) milli birliği kabul ettikleri zaman hedeflerine daha kolay ulaşacaklarını anlamaları lazım." mesajı verdi. Ortadoğu'da barış sağlanması için İsrail'e baskı kurulmamasına mesafeli yaklaşan Otte, Tel Aviv yönetiminin uluslararası hukuka uygun davranmasını söylemekle yetindi. Marc Otte, "İsrail'in yerleşim politikasını ve Gazze'deki durumu bu yüzden kınadık. Bunu baskı olarak kabul ederseniz, baskı orada" diye konuştu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?