banner39

İsrail'in yeni dış politikası: ABD'ye bağımlılık bitmeli

J.Post, Lieberman'ın ABD'ye 'bağımlılığı' azaltacak yeni bir dış politika arayışında olduğunu iddia etti.

Arşiv 07.10.2009, 16:22 07.10.2009, 17:22
İsrail'in yeni dış politikası: ABD'ye bağımlılık bitmeli

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman'ın ABD'ye bağımlığı azaltacak, ve İsrail'in daha fazla "gelişmekte olan ülkelere odaklanacağı" yeni bir dış politika oluşturma çalışmaları yaptığı iddia edildi.

İsrail gazetesi Jarusalem Post'un ele geçirdiği bir dışişleri raporuna dayandırılan habere göre, Lieberman "tümüyle yeni bir dış politika anlayışı" olarak nitelenen planını önümüzdeki günlerde bakanlığın üst düzey profesyonel kadrosu ile görüşecek.

Rapora göre, Lieberman'ın yeni dış politika planı İsrail'in ABD'ye olan "mutlak bağımlılığını" kırmayı ve yeni müttefikler bulmak için "gelişmekte olan ülkelere yeni yükselen güçlere" odaklanmayı hedefliyor.

Lieberman isteği üzerine geliştirilen plan, politikada üç ana değişiklik öngörüyor: " daha önceki hükümetler tarafından ihmal edilen farklı ülkelerle işbirliğini genişletmek", "Filistinliler ile müzakereler konusunda bir gelişme bekleyen uluslararası kamuoyunun beklentilerini düşürmek ve "anti-semitiik söylemlere karşı sıfır tolerans."

ABD EN İYİ DOST AMA YENİ DOSTLAR GEREK

Raporda İsrail dışişleri bakanlığının tamamen Filistin konusuna yoğunlaştığı iddia edilirken, bu durumun İsrail ile diğer ülkeler arasındaki ilişkilere zarar verdiği belirtiliyor.

"Amerika şüphesiz İsrail'in en iyi dostudur" ifadesine yer verilen raporda, herşeye rağmen sadece "ABD'ye bağımlı bir dış politikanın sağlıksız" olduğu ve ortak çıkarlar temelinde diğer devletlerle birlikte koalisyonlar kurma gerekliliğinden bahsediliyor.

İsrail-ABD ilişkilerinin sadece Filistin sorunu merkezli olmaması ve "bölgesel güvenlik, terörizm ve bilimsel araştırmalarda işbirliği dahil olmak üzere" diğer önemli konularda gerektiğine dikkat çekiliyor.

İsrail şimdiye kadar "Latin Amerika, Afrika, Doğu Avrupa, Balkanlar ile Orta ve Güneydoğu Asya'yı ihmal ettiği" savunulan raporda, "bu ihmalin maliyeti BM ve diğer uluslararası forumlarda karşımıza çıkıyor" ifadesi yer aldı.

Belgeye göre, İsrailli liderlerin ziyaret etmediği ya da İsrail'in yatırım yapmadığı ülkelerden kendileri lehine oy vermeleri düşünülemez, bu nedenle en kısa zamanda İsrail'in yanlız olmadığını gösteren "toplantılar, yeni işbirliği anlaşmaları, yardım anlaşmaları" yapılmaya başlanmalı.

 

 

banner53
Yorumlar (0)
31
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?