banner39

İsraille askeri anlaşmalarımız kaç milyar dolar?

Lale Kemal, İsrail'le Türkiye arasında imzalanan askeri anlaşmalarının maliyetini açıkladı.

Arşiv 08.06.2010, 18:08 09.06.2010, 07:20
İsraille askeri anlaşmalarımız kaç milyar dolar?

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İsrail askerlerinin Gazze Filosu'na kanlı baskını ülkeyle yapılan askeri anlaşmalarına yönelik yaptırımı gündeme getirdi. Konunun uzmanlarından Taraf gazetesi Ankara temsilcisi Lale Kemal askeri ve savunma sanayii boyutunu ortaya koydu.

NTV'de Canlıgaste programına konuşan Lale Kemal,''Şu an için tek somut proje insansız hava uçakları. 4 adet Heron Türkiye’ye teslim edilecek.

Kamuoyuna açık olan bilgilere bakıldığında başka bir proje yok. Bundan sonraki aşamada ise, bir ihale söz konusu olduğunda İsrail’in katılımı zorlaştırılabilir.

Kamuoyunun çok bilmediği projeler istihbarat amaçlı elektronik sistemler. F-4 ve F-5’lerin modernize edildiğini biliyoruz. F-4’lerin, yerin fotoğrafını çeken kamera sistemleri İsrail tarafından yapıldı.

Bu ilişkilerin mali boyutuna gelirsek. Açık değil ama kaynaklarımıza göre 2007’de Türkiye ile İsrail ticatret hacmi 2.6 milyar dolar civarındaydı. Bunun 1.8 milyar doları, Türkiye’nin silahlar için ödediği miktar. Yani ticaretin yüzde 60’ına yakınını silah ticareti oluşturuyor. Bu bilenen rakamlar ama daha da yüksek olabilir.

Savunma Bakanı Vecdi Gönül, ‘devletten devlete proje yok’ diyor ama, çok tartışılan M 60 tanklarının modernizasyonu projesi, İsrail devletinin sağladığı kredilerle yapılıyor. Yani biz, hazineden İsrail’e belli faizlerle para ödemesi yapıyoruz. Yaklaşık 700 milyon dolarlık bir proje bu.'' şeklinde konuşarak konuya açıklık getirdi.
 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?