banner39

İsrail'le krize rağmen hala Heronları kullanıyoruz

Türkiye bir yandan İsrail'le kavga ediyor bir yandan da onun kontrolünde olan Heronlarla PKK kamplarını gözlemeye çalışıyor.

Arşiv 20.06.2010, 15:03 20.06.2010, 16:26
İsrail'le krize rağmen hala Heronları kullanıyoruz

Dünya Bülteni / Haber Merkezi 

 Türkiye ile İsrail arasındaki krize rağmen Türk ordusunun PKK'nın Kuzey Irak'taki mevzilerini belirlemek amacıyla İsrail yapımı insansız uzay araçlarını kullanmayı sürdürmesi çelişkili bulundu. Bu çelişkiyle birlikte Heronların operasyonlarda kullanılmasının ne kadar güvenli olduğu sorgulanıyor. Çünkü Heronların kullanılamadığı, bilgi vermediği gibi iddiaların ardı arkası kesilmiyor.  

Haaretz gazetesi, Türk ordusunun iki ülke arasındaki son “siyasi gerilimler”e karşın İsrail yapımı insansız uzay araçlarını kullanmaya devam ettiğini belirttiği haberinde, “Türk Başbakanının söylemleri ve Türkiye kaynaklı, İsrail savunma şirketleriyle anlaşmaların dondurulacağı yönündeki haberler, Türk ordusunu, Irak'taki Kürt asilerine karşı İsrail teknolojisini kullanmaktan vazgeçirmedi” yorumunu yaptı.

Türk kaynaklarına dayanarak Türk Ordusu'nun, PKK'lıların Kuzey Irak'taki yerlerini belirlemek amacıyla İsrail yapımı uzay araçlarını kullandığını kaydeden gazete, Türk ordusu ile PKK arasındaki çatışmalara ilişkin bilgiye de yer verdi. Gazete “İsrail'in Gazze Filosu'na baskının ardından hükümete yakın Türk analistleri, İsrail'i, Ankara'nın filo düzenleyicilerine desteğinin intikamı olarak Kürtleri, Türk ordusuna saldırmayı cesaretlendirmekle suçladılar” diye yazdı.

GÜVEN OLUR MU?

Gazetenin bu hatırlatmasından sonra Türkiye kamuoyunda da bu Heronların bilgi akışını sağlamadaki güvenirliğini sorgular hale getirdi. Yazılımları ve donanımları İsrail tarafından kontrol edilebilen bu uçakların ne kadar güvenilir olabileceği merak ediliyor.

ÜNLÜ SAVUNMA DERGİSİNDEN ŞOK İDDİA

Sınırda bu tür kalabalık grupların hareketleri insansız hava aracı Heron’lar tarafından tespit ediliyor ve önceden önlem alınabiliyordu. Saldırının neden önceden tespit edilemediği tartışma konusu olurken ünlü savunma dergisi Defence News ilginç bir iddia ortaya attı.

Dergiye göre İsrail ile Türkiye arasında 2004 yılında imzalanan 180 milyon dolarlık anlaşma uyarınca Türkiye’ye havadan istihbarat sağlamak üzere alınan Heron insansız uçaklar, İsrail ile son dönemde gerilen ilişkiler nedeniyle uçağın üreticisi Israel Aerospace Industries ve Elbit Systems şirketlerinde görevli İsrailli mühendis ve uçuş eğitmenlerinin Türkiye’yi terk etmesi nedeniyle uçurulamıyor. Mavi Marmara baskınının ardından İsrail hükümeti, Türkiye’de yerleşik tüm diplomatlarına ve resmi görevlilerine ülkeye dönme talimatı vermişti. Bu talimat doğrultusunda Batman’daki askeri hava üssünde Türk subaylara Heron konusunda eğitim veren İsrailliler de “can güvenliğimiz yok” diyerek geri döndü.

BAKAN GÖNÜL "UÇUYOR" DEMİŞTİ

İsrailliler’in ülkeyi terk etmesi üzerine basın mensuplarına bir açıklamada bulunan Savunma Bakanı Vecdi Gönül, “Heronlar geleli 6 ay oldu. Eğitimler tamamlandı. Elemanlarımız uçakları kullanabilecektir” açıklamasını yaptı. Ancak saygın uluslararası savunma dergilerinde Defence News’e ismini vermeden 15 Haziran’da konuşan bir Türk askeri yetkili, “Şu anda Heron’lar uçurulamıyor. Ne zaman uçurulabileceği konusunda da bir bilgi yok” dedi. Bunun üzerine Defence News’te yayınlanan haberde, “İsrailli yetkililerin gitmesinin ardından Türk insansız uçakları uçamıyor” başlıklı bir haber yayınlandı. Heron’ların Türkiye’ye gelişinde büyük aksaklıklar yaşanmış, sonunda 6 tanesi bu yılın başında Türkiye’ye teslim edilmişti. Geriye kalan 4 Heron’un da Temmuz ayına kadar İsrail tarafından teslim edilmesi bekleniyor.

banner53
Yorumlar (0)
32
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?