banner39

İsrail'le yol haritası belli gibi...

İsrail'in kanlı baskınının ardından Ankara, bütün ilişkilerin dondurulmasına kararlaştırdı. İşte atılacak adımlar...

Arşiv 16.06.2010, 09:37 16.06.2010, 11:07
İsrail'le yol haritası belli gibi...

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İsrail’in Gazze’ye yardım götüren yaptığı operasyonda 9 Türk’ün öldürülmesi iki ülke ilişkilerine darbe vurdu.

Devletin zirvesi İsrail’e yönelik sert sözler sarfederken, halk da protestolarla tepkilerini gösterdi.

Olayın hemen ardından Tel Aviv Büyükelçisi geri çağrılmış, üç tatbikat iptal edilmiş, genç milli takım da İsrail’le maç yapmamıştı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Güney Kore’de dün yaptığı açıklamada, İsrail’e karşı bir yol haritası olduğunu, ancak bunu hükümetin açıklayacağını söylemişti.

İsrail’le gelinen nokta, son Bakanlar Kurulu toplantısında tüm yönleriyle ele alındı.

Star gazetesinin haberine göre; hükümet İsrail’e karşı olan tavrını belirledi. Habere göre, İsrail’in BM’deki Soruşturma Komisyonu’na üye vermemesi durumunda Türkiye’nin Büyükelçisi Tel Aviv’e gitmeyecek.

Yine habere göre, 757 milyon dolarlık uçak ve tank modernizasyonu ile 1.5 milyar doları aşan füze projelerinin de durdurulması planlanıyor. 5 milyar dolarlık tank teklifi de askıya alındı.

Haberde İsrail ile yapılacak tatbikatların iptal edildiği istihbarat paylaşımı anlaşmalarının da tek taraflı olarak dondurulduğu kaydedildi. Hükümet ise şu ana kadar herhangi bir açıklama yapmadı.

KADEMELİ YAPTIRIMLAR

Silah Modernizasyonu: İsrail ile savunma sanayi kapsamındaki en büyük meblağlı anlaşma 632,5 milyon dolar değerinde 54 F-4E Fantom uçaklarının modernizasyonu konusunda yapıldı. 48 F5 uçağının 75 milyon dolar değerindeki modernizasyonunun İsrail-Singapur konsorsiyumu ile yapılması söz konusuydu. 50 milyon dolar değerindeki M-60 tanklarının modernizasyonu bir diğer önemli konu olarak masada.

Silah Sistem Alımları: Türkiye, İsrail’den, 500 km menzilli Arrow füze savunma sitemleri, Falkon uçak erken ikaz sistemleri, konvansiyonel ve plastik mayın dedektörleri; Suriye, Irak sınırında sızmaları önleyecek kara radar sistemleri; insansız hava araçları; deniz devriye uçağı ve 800 milyon dolar değerinde AWACS erken ikaz uçakları alımı konusunda talepte bulunmuştu. İsrail ise Türkiye’ye, 5 milyar dolar değerinde bin Merkava Mark III ana muharebe tankı satmak istiyor.

Müşterek Üretimler kesilecek: Her iki ülke 500 milyon dolarlık paket halinde Popeye I ve Popeye II havadan havaya füzelerinin müşterek üretimi ve Deliah uzun menzilli füze üretim projesi üzerinde çalışmak üzere 150 milyon dolar yatırım konusunda anlaşmışlardı.

Askeri tatbikat ve eğitimler askıya alındı: Türk F-16 pilotlarının uçaklardaki elektronik harp sistemlerini kullanmaları konusunda eğitimlerinin İsrail’de yapılması karşılığında, İsrail pilotlarının Anadolu’nun dağlık arazisinde uzun menzilli uçuş eğitimi yapmaları hususunda anlaşma sağlanmıştı. Akdeniz’de müşterek deniz ve hava arama ve kurtarma tatbikatları yapacaklardı. Türkiye, bu tatbikatları iptal etti.

İstihbarat Paylaşımı: İki ülke birbirlerine tehdit teşkil eden ülke ile ilgili bilgilerin paylaşılmasında anlaşmıştı. İsrail’in Türkiye’de eğitim faaliyetleri İran, Irak ve Suriye ile ilgili bilgi toplamasına yardımda bulunmuştu.
 

banner53
Yorumlar (2)
METİN 11 yıl önce
İstihbarat bilgilerini İsrail doğrudan alamayacak, ABD verecek. Tercümesi bu. Sonrada "Araplar bizi arkadan vurdu" deyin. İsraile İran ırak suriye istihbaratında bulunun sonra da "arap kardeşlerimiz" deyin. İşte devlet politikası sayesinde aynı dinin mensupları nasıl düşman ediliyorlar. Uyan Türkiye!
mahmut öz 11 yıl önce
ihanet mahiyeti taşıyan işbirliği örneklerinden vazgeçerek yaptırım uygulamış olmak.. ümid edilir ki bir başlangıç olur.
"5- İstihbarat Paylaşımı: İki ülke birbirlerine tehdit teşkil eden ülke ile ilgili bilgilerin paylaşılmasında anlaşmıştı. İsrail’in Türkiye’de eğitim faaliyetleri İran, Irak ve Suriye ile ilgili bilgi toplamasına yardımda bulunmuştu."
bu ne demek? sübhanallah! affettirecek çok günahımız varmış.. can acıtacak yaptırımlarmış; acaip.. bunları öğrendik, bizim canımız daha çok acıdı.
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?