banner39

İsrailli 500 akademisyenden Chomsky'e destek

İsrail'de yaklaşık 500 akademisyen, İsrail hükümetinin Chomsky'i Batı Şeria'ya girişine izin vermemesini protesto etti.

Arşiv 25.05.2010, 17:48 26.05.2010, 07:15
İsrailli 500 akademisyenden Chomsky'e destek

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İsrail'de yaklaşık 500 akademisyen, entelektüel ve öğrenci, Amerikalı düşünür ve dil bilimci Noam Chomsky'nin İsrail hükümeti tarafından Batı Şeria'ya girişine izin verilmemesini protesto etti.
 

Aydınların imzaladığı ve İsrail İçişleri Bakanı Eliyahu Yişai'ye hitaben yazılan mektupta, İçişleri Bakanlığı ve İsrail hükümeti, demokrasiye zarar vermek ve saygısızlık etmekle suçlandı.

Filistinlilere yönelik uygulamalarından dolayı İsrail'e yönelik sert eleştirileriyle tanınan 81 yaşındaki Amerikalı düşünür, Ramallah'taki Bir Zeit Üniversitesi'nde konferansta vermek üzere bölgeye gelmişti. İsrail, Ürdün sınırındaki Allenbi kapısından Batı Şeria'ya geçmek isteyen Chomsky'yi ülkeye sokmamış, Chomsky de Amman'a dönmüştü.

Hem İsrail içinden hem de uluslararası alandan gelen eleştirilerin ardından İçişleri Bakanlığı, Chomsky'ye yapılan hatanın düzeltileceğini iletmiş, ancak Chomsky tekrar gelmeyi kabul etmemişti.

Chomsky, Bir Zeit Üniversitesindeki bir grup öğrenciye geçen hafta 19 Mayıs'ta, Amman'dan video konferans yoluyla seslendi.
 

banner53
Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?