banner39

İsrailli Akademisyen İsrail Askerlerini Nazilere Benzetti

İsraill akademisyen Prof. Moshe Zimmerman, İsrail askerlerinin Filistinlilere karşı uyguladıkları yöntemleri Nazi uygulamalarına benzetti.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
İsrailli Akademisyen İsrail Askerlerini Nazilere Benzetti

İsrailli akademisyen, İsrail işgal kuvvetlerinin Filistin halkına karşı yaptıkları uygulamaları II. Dünya Savaşı öncesi Nazilerin ugulamalarına benzeterek her iki uygulama arasında hiç bir fark olmadığını belirtti. Şarku'l Evsat gazetesinin Cuma günkü sayında yayımlanan habere göre, Prof. Moshe Zimmerman, İsrail'deki Yahudi çocuklarının aldığı eğitim programlarının Nazi çoçuklarının aldığı eğitim programlarıyla aynı olduğunu söyledi. İsrail Üniversitesi Alman Tarihi Bölümü başkanı Prof. Moshe Zimmerman, üniversite'de verdiği bir konferansta İsrail askerlerinin Batı Şeria'da Filistinlilere karşı uyguladığı şiddet eylemleriyle Nazilerin uyguladığı şiddet eylemleri arasında hiçbir fark bulunmadığını ifade etti. Zimmerman daha önce de, Batı Şeria'daki Yahudi yerleşim birimlerinde yaşayan çoçuklarının aldığı eğitimi Nazi çocuklarının aldığı eğitime benzetmişti. Prof. Zimmerman'ın bu benezetmesi Amerika'da yaşayan Yahudilerin büyük tepkisine neden oldu. Dünyada anti-semitizm fenomenine karşı mücadele etmek için kurulmuş olan Anti-Defamation League (Anti-İftira Örgütü) Genel Direktörü Abraham H. Foxman, İsrail Üniversitesi rektörü Prof. Menachem Megidor'a bir mektup göndererek, söz konusu açıklamanın gözden geçirilmesini talep edip ve üniversite yönetiminin Yahudi halkına büyük zarar veren bu tür açıklamalara karşı gerekli önlemi almasını kaydetti.

İsrail'de Nazi sembolleri yaygınlaşıyor

Abraham Foxman'in Zimmerman'a karşı yaptığı bu çağrı, İsrail Üniversitesi öğretim görevlileri tarafından büyük bir destek gördü. Üniversite öğretim görevlilerinden Dr. Yaacov Bergman, özellikle de New York'taki Kolombia Üniversitesi öğretim görevlilerinden birinin İsrail ordusunun uygulalamalarını Hitler'in ordusunun uygulamalarına benzetmesinden dolayı aleyhine dava açılmasının Foxman'in bu konudaki haklılığını daha artırdığını kaydetti. İsrail Üniversitesi yönetimi ise, Zimmerman'a karşı her hangi bir tedbirin alınmasının söz konusu olmadığını ve konuyla ilgi Zimmerman'ın sadece kişisel görüşünü açıkladığını bildirdi. ABD'deki Yahudi kuruluşlarının ve İsrail'in neden olduğu aşırı tepkiye rağmen, İsaril'de halk arasında iç tartışmalada Nazilik sembollerinin kullanımı artamaya devam ediyor. Çoğu zaman Fanatik Sağcı gruplar, İsrail liderlerinin Nazi giysili resimlerini çizerek, bunu liderlerin siyasi çözüm yolunda attıkları adımları reddetmek için kullanıyorlar. Batı Şeria'daki yüzlerce yerleşimci taşıdıkları pankartlarla, Şaron'un Gazze Şeridindeki yerleşimcileri yerlerinden boşalmasını Nazilerin Yahudi'leri çıkarmaya zorlamalarına benzetti.

banner53
Yorumlar (0)
21
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?