banner39

İsrailli subay El Fetih'e sığındı

Filistin topraklarına yanlışlıkla girdiği iddia edilen İsrailli bir subay El Fetih askerleri tarafından geri gönderildi.

Arşiv 28.08.2007, 13:09 28.08.2007, 19:22
İsrailli subay El Fetih'e sığındı

Batı Şeria'da bulunan Cenin kenti, bugün eşine rastlanmayacak bir olaya tanıklık etti.

Cenin'in merkezine yanlışlıkla girdiği iddia edilen İsrailli subayı El Fetihli Filistin polisi misafir etti.

İsrailli subay, Mahmud Abbas'a bağlı Filistin polisince alınarak, önce Filistin polis merkezine götürüldü, daha sonra İsrailli yetkililere teslim edildi.

Edinilen bilgiye göre, İsrail ordusunun Merkez Komutanlığından bir binbaşı, üzerinde üniforması bulunduğu halde, sivil aracıyla Cenin yakınlarındaki Ziki Yahudi yerleşiminde yolunu kaybederek Cenin kentinin merkezine kadar ilerledi.

Öğle saatlerinde meydana gelen olayda, Cenin'in merkezinde üniformasından tanınan ve sarı renkli İsrail plakasına sahip aracının bazı kişilerce taşlandığı da bildirildi.

Cenin'deki görgü tanıkları, olayın kısa süre içinde fark edilmesinden sonra, Filistin polisinin hemen olay yerine gelerek İsrailli subayı aracından alıp polis merkezine götürdüğünü belirttiler.

Polis merkezinin, bazı İslami Cihad militanları ve yerel halktan gençlerce sarıldığını ve İsrailli subayı "almaya" çalıştıkları, ancak Filistin polisinin bunlara engel olduğu da bildirildi.

Adı verilmeyen binbaşı, Cenin polis merkezinde İsrailli yetkililere teslim edildi. Görgü tanıkları, subayın götürülmesinden sonra, kent merkezindeki Fatma Hatun Camisi önünde bulunan aracının Filistinlilerin saldırına uğradığı ve ters çevrilerek yakıldığı da kaydedildi.

Görgü tanıkları, Cenin girişlerindeki sıkı İsrail kontrolünü ve askeri kontrol noktalarını hatırlatarak, askerin Cenin'e nasıl girdiğinin bilinmediğini kaydettiler. Filistin polisinin Cenin bölge sorumlusu Albay Süleyman Amran, "muhtemel bir felaketi önlediklerini" söyledi.

İsrail ordusu, Hamas militanlarının geçtiğimiz Haziran ayında Gazze Şeridi'nde kontrolü ele geçirmesinin ardından Abbas'a bağlı güvenlik güçleriyle işbirliğine gitmeye başlamıştı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?