banner39

İsrailli vekillerden İngiltere'ye yaylım ateşi: Köpekler!

İngiltere'nin bir İsrailli diplomatı sınırdışı etme kararına İsrailli vekiller ağır hakaretlerle tepki gösterdi, Londra ise vatandaşlarını uyardı

Arşiv 24.03.2010, 14:19 24.03.2010, 14:29
İsrailli vekillerden İngiltere'ye yaylım ateşi: Köpekler!Dünya Bülteni/Haber Merkezi

İsrailli yetkililer ve milletvekilleri İngiltere'nin bir İsrailli diplomatı sınırdışı etme kararının ardından ağzını bozdu.

Hamas liderlerinden Mahmud El Mabhuh'un Dubai'de MOSSAD tarafından öldürüldüğünün ortaya çıkması ve cinayette çoğu İngiliz olmak üzere batılı ülkelerin pasapoertlarının kullanılması diplomatik krize neden olmuştı.

İngiltere dışişleri bakanlığının bu skandalın ardından Londra'daki İsrail büyükelçiliğinde görevli bir diplomatı sınırdışı etme kararına İsrail'den ağır hakaretlere varan tepkiler geldi.

İsrail Ulusal Birlik Partisi milletvekili Aryeh Eldad, İngiliz Sky TV'ye yaptığı açıklamada "İngiliz köpekler" ifadesini kullandı.

"İngilizler'in iki yüzlü davrandığını düşünüyorum ve sözlerimle köpekleri rencide etmek istemiyorum, ne de olsa bazı köpekler tam anlamıyla sadıktır" diyen Eldad, "Onlar kim oluyor da, terörle savaş konusunda bizi yargılıyor" şeklinde konuştu.

İsrailli vekil, Tel Aviv'in vereceği en mantıklı cevabın İngiliz Elçiliği'ndeki bazı diplomatları sınırdışı etmek olduğunu da savundu.

ben-ari-israil.jpg

Eldad gibi Ulusal Birlik Partisi milletvekili olan Michael Ben-Ari ise, İngiltere’nin İsrailli diplomatları sınır dışı etmesine anlam veremediğini söyleyerek, “İngiliz köpekler bize ihanet etti” dedi. Ben-Ari "İngilizler köpekler gibi davrandı, hatta köpekler onlardan daha iyi çünkü köpekler arkadaşlarına sadıktırlar ihanet etmezler. Bu Siyonizm karşıtlığı kılıfı altında yapılan bir anti-Semitizimdir" dedi.

İsrailli timin, El Mabhuh’a suikasti sırasında 12 sahte İngiliz pasaportu kullandığı ortaya çıkmıştı.

İNGİLTERE VATANDAŞLARINI UYARDI: PASAPORTLARINIZA DİKKAT EDİN

Öte yandan İngiltere, İsrail'e gidecek vatandaşlarına 'pasaport kopyalama olaylarına karşı uyanık olmaları' tavsiyesinde bulundu.

Dışişleri Bakanlığı'nın resmi internet sitesinde yayınlanan duyuruda, halihazırda bölgeye gidecek olan vatandaşlara yapılan uyarıya ek olarak, İngiliz vatandaşlarının son günlerde gündemden düşmeyen İsrail'deki pasaport olaylarına karşılık uyanık olmalarını tavsiye edildi.

Açıklamada İngiltere Organize Suçlarla Mücadele Birimi'nin yakın zaman önce İngiliz pasaportlarının uygunsuz kullanımı olayını araştırmak üzere İsrail'de araştırmalarda bulunduğunu ve inceleme sonucunda bazı delillerin ortaya çıktığı açıklandı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Organize Suçlarla Mücadele Birimi, İngiliz pasaportlarının uygunsuz kullanımı olayında İsraillilerin parmağına rastlamıştır. Bu durum, sizin de pasaport bilgilerinizin İsrailli yetkililer tarafından başka amaçlar uğruna kullanılmak üzere gizlice alınabileceği ihtimalini ortaya çıkarmıştır. Bu risk daha çok biyometrik özelliği olmayan pasaportlar için geçerlidir. Vatandaşlarımıza, gerekmedikçe kendi pasaportlarını üçüncü kişilere vermelerinin sakıncalı olacağını tavsiye ediyoruz."

 

Yorumlar (1)
cem selim 13 yıl önce
bu kadarda olmaz yani hemi suclu hemde güclü olmaya calisiyorlar
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?