banner39

İsrailli Yerleşimciler Gazze'den Çıkmamakta Direniyor

İsrail ordusu, boşaltmaları için süre verdiği yerleşimcileri ve sayıları yüzleri bulan destekçilerini çıkartmak için Gazze Şeridi`ndeki en büyük yerleşim birimi olan Neve Dekalim`e girdi

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
İsrailli Yerleşimciler Gazze'den Çıkmamakta Direniyor

İsrail ordusunun Gazze`deki 8,500 yerleşimciye konutlarını boşaltmaları için verdiği sürenin dün gece yarısı dolmasıyla birlikte Neve Dekalim`de operasyon başladı. Gazze'deki 21 yerleşim merkezinden en büyüğü olan Neve Dekalim'e daha önce asker ve polis sevkedilmişti.

Burada bazı yerleşimciler polise direnmek için Sinagog'da toplandı. Dün protestocularla polis arasında çıkan çatışmalarda 50 kişi gözaltına alınmıştı. Gazze'deki yaklaşık 8 bin 500 yerleşimciden yalnızca yarısı bölgeyi terketmiş durumda.

İsrail Başbakan Yardımcısı Şimon Perez, bugünün İsrail demokrasisi için önemli olduğunu, çünkü güçlü muhalefete karşın zor kararların alınabildiğini gösterdiğini söyledi.

Bu arada, Filistin lideri Mahmud Abbas tarafından Gazze'deki yerleşim merkezlerinin devir teslimini denetlemek üzere oluşturulan çalışma grubuna Filistinli gruplar da katıldı. Grupta, El Fetih'in yanısıra Hamas ve İslami Cihad'da yer alıyor.

banner53
Yorumlar (0)
13
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?