banner39

İsrailli yetkili Hamas için Mısır'a gidiyor

İsrailli Gilad, Hamas ile ateşkes görüşmelerinde arabulucu Süleyman ile görüşecek.

Arşiv 25.05.2008, 11:31 25.05.2008, 18:46
İsrailli yetkili Hamas için Mısır'a gidiyor


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İsrail ordu radyosu, Savunma Bakanlığı'ndan üst düzey bir yetkilinin, Hamas ile ateşkes görüşmelerinde arabulucuk yapan Mısırlı yetkililer ile görüşmek üzere bugün Kahire'ye gideceğini bildirdi.

Savunma Bakanı Ehud Barak'ın üst düzey yardımcılarından Amos Gilad'ın, arabulucuk faaliyetlerini yürüten Mısır istihbarat teşkilatı başkanı Ömer Süleyman ile bir araya geleceği ifade edildi.

Ordu radyosuna göre, dolaylı müzakerelerde iki nokta görüşmeleri tıkıyor. Bunlardan biri, 2006'da Hamas tarafından kaçırılan Çavuş Gilad Şalit'in serbest bırakılması. İsrail, Şalit'in serbest bırakılması konusunda ilerleme sağlanmasını istiyor. Hamas ise bunun müzakerelerde pazarlık konusu yapılmasına karşı çıkıyor.

İkinci nokta ise, İsrail barış zamanında Hamas'ın Sina Yardımadası üzerinden silah kaçakçılığı yapmasının engellenmesi yönünde garantiler istiyor. Hamas ise, Gazze Şeridi'ne yönelik ablukanın sona erdirilmesini talep ediyor.

Hamas'ı terör örgütü olarak gördüğü için doğrudan görüşmelere girmeyen İsrail, barış anlaşmasına varılmak üzere olduğu yönünde Mısır basınında çıkan haberleri yalanlamıştı.

banner53
Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?