banner15

İsrailli yetkili kaçırıldı mı?

Paris'te ortadan kaybolan İsrail Savunma Bakanlığı Avrupa Misyonu Başkanı David Dahan'ın akibeti belirsizliğini koruyor.

İsrailli yetkili kaçırıldı mı?

Dünya Bülteni Haber Bülteni

                                                                                                                                             

Fransa’nın başkenti Paris’te ansızın ortadan kaybolan ve 22 Ocak akşamından beri izine rastlanılamayan İsrail Savunma Bakanlığı Avrupa Misyonu Başkanı David Dahan'ın akibeti belirsizliğini koruyor.

 

İsrailli yetkililer, konuyla ilgili konuşmaktan kaçınırken, eşiyle anlaşmazlıkları yüzünden intihar etmiş olabileceği ihtimaline işaret etmekle yetiniyorlar.

 

İsrail Maarif gazetesi, 23 Ocak günü yayınlanan sayısında Dahan’ın kaybolduğunu bildirdiği haberinde, İsrailli askeri yetkilinin eşinin kendisinden boşanmak istemesi nedeniyle son günlerde büyük bir psikolojik bunalım yaşadığını öne sürmüştü.

 

İsrail Savunma Bakanlığı Avrupa Misyonu Başkanı David Dahan'ın ortadan kaybolmasından iki gün sonra Paris polisi, İsrailli askeri yetkilinin aracını terkedilmiş bir halde buldu.

 

Öldürüldü mü?

 

Le Monde gazetesi eski genel yayın yönetmeni, Fransa'nın Ankara eski Büyükelçisi ve Ortadoğu uzmanı Eric Rouleau, Alarabiya.net sitesine yaptığı açıklamada, habere Fransız basınının gereken ilgiyi göstermemesinin şaşırtıcı olduğunu, olayın siyasi bir cinayet olabileceğini fakat bununla ilgili herhangi bir delil olmadığını söyledi.

 

Ulusal güvenlik sırrı

 

Avrupa Stratejik İstihbarat ve Güvenlik Merkezi (European Strategic Intelligence and Security Center), İsrail Savunma Bakanlığı Avrupa Misyonu Başkanı’nın ortadan kayboluşunun ardından internet sitesinde yayınlanan yorumda, zaman zaman bazı anlaşmazlıklar yaşansa da İsrail ve Fransa arasındaki askeri ilişkilerin üst düzeyde olduğunu, David Dahan’ın ortadan kaybolmasının İsrail tarafından “ulusal güvenlik sırrı” ilan edildiğini yazdı.

 

Dahan’daki gizli belgeler

 

Mısır’da yayınlanan “Muhtarat İsrailiyye” dergisi genel yayın yönetmeni ve İsrail uzmanı Dr. İmad Cad ise, konuyla ilgili Alarabiya.net sitesine yaptığı açıklamada, İsrail’de yayınlanan ve resmi olmayan çeşitli yayınlarda farklı görüşlere rastladığını söyledi.

 

Bir kesimin Dahan’ın ortadan kaybolmasının kişisel bir sorundan kaynaklandığını öne sürdüğünü, diğer bir kesimin ise İsrailli askeri yetkilinin elindeki çok hassas bilgilerin başkalarının eline geçmesinden kortuğunu belirten İmad Cad,  Dahan’ın sıradan bir subay olmadığını, İsrail Savunma Bakanlığı Avrupa Misyonu Başkanı olmasının yanında bir çok Arap ülkesinde operasyonlar yürüten bir gruba başkanlık ettiğini söyledi.

 

İsrail-Fransa askeri ilişkilerinin üst düzeyde olduğunu ifade eden Cad, İsrail’in ilk nükleer santrali Dimone’nin Fransız yapımı olmasına dikkat çekti.

 

Arabası yakıldı mı?

 

Alarabiya .net sitesine konuşan ve isimlerinin açıklanmasını istemeyen bazı Fransız gazeteciler, David Dahan’ın tekedilmiş halde bulunan arabasının yakılmış olduğunu söylediler.

 

Fransız gazeteciler, Fas asıllı bir Yahudi ailenin çocuğu olarak 1954 yılında Kazablanka’da dünyaya gelen David Dahan’ın eşinin İsrailli olduğunu belirttiler.

 

Ancak Fransa Dışişleri Bakanlığı’ndan bir yetkili, siteye yaptığı açıklamada Dahan’ın aracının bulunduğunda yakılmış bir halde olduğu bilgisini yalanlayarak araçta hiçbir sorun olmadığını söyledi.

 

Fransız yetkili, Dahan’ın kaçırılmış veya öldürülmüş olması ihtimali sorusuna verdiği cevapta, delil yokluğu nedeniyle bir şey söylemenin zor olduğunu kaydetti.

 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35