banner39

İsrailliler, Erdoğan'ın barış getireceğine inanıyor

İsrailliler, Başbakan Erdoğan'ın bölgeye barış getireceğine inandıklarını dile getirdi.

Arşiv 04.06.2010, 02:13 04.06.2010, 02:13
İsrailliler, Erdoğan'ın barış getireceğine inanıyor


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

 
İsrail Kudüs Barış Yapıcıları Girişimi'nden Rabbi Menachem Froham, İsrail'de aşırı Yahudi grupların da sol grupların da Başbakan Erdoğan'ın bölgeye barış getireceğine inandığını belirterek, İsrail'in demokratik bir ülke olduğunu ve hükümetin halkın görüşlerini dikkate aldığını savundu.

Froham, "Eğer bizim ortak olarak yaptığımız plan yürürlüğe girmeye başlarsa hükümetimiz, halkın barışa, neşeye ve inanca yönelik düşüncelerine engel olamayacaktır" dedi.

Kudüs Barış Yapıcıları Girişimi'nden Rabbi Menachem Froham ve Şeyh Hasan Manasra, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakanlık konutunda yaptıkları görüşmenin ardından AA muhabirinin sorularını yanıtladı.

"Erdoğan'a kesin bir barış planı mı sundunuz" sorusuna "evet" cevabını veren ve Erdoğan'ın bu planı kabul ettiğini söyleyen Froman, "Planın detayları nedir?" sorusunu ise "Bu soruyu Başbakana sormanız gerekiyor" diye yanıtladı.

Froham, "İsrail hükümetine de aynı planı sunacak mısınız?" diye sorulması üzerine de şunları söyledi:

"Tabii ki plan hakkında konuşacağım. Ülkeme geri döneceğim ve hükümete burada olanları aktaracağım. İsrail hükümetine, Filistin hükümetine ve diğer Arap hükümetlerine, Avrupa ülkeleri, Rusya ve ABD hükümetlerine bu planı sunacağız. Şu andan itibaren çalışacağız."

Froham, "Başbakan Erdoğan'ı İsrail ve Filistin arasında bir arabulucu olarak mı görüyorsunuz" sorusunu yanıtlarken ise "Arabulucudan daha fazlası, O bir lider. O kutsal topraklara barışın gelmesinin lideri. Erdoğan bize barış yolunda öncülük etmeli" ifadesini kullandı.

Başbakan ile yaklaşık 1 yıl önce görüşmek istediklerini belirten Rabbi Menachem Froham, daha önce de kendisine uzun bir mektup yazdığını ve Erdoğan'ın kendisine cevap verdiğini bildirdi.

Türkiye'de İslamın barışçı yönüyle yaşandığı nı, Ortadoğu'da ciddi bir dini enerji biriktiğini ifade eden Froman, bu dini enerjinin barışa da hizmet edebileceğini, ancak aynı zamanda nükleer silah gibi de kullanılabileceğini söyledi.

Türkiye'ye İsrail'in saldırısının ardından geldiğini vurgulayan ve İ srail'de tüm taraflarla dost olduğunu bildiren Rabbi Froman, "Size şunu garanti edebilirim ki İsrail'deki birçok bakan bu ziyaretin sonuçlarını bekliyor" dedi.

Ziyaretinin nedenini "Ümidimizi kaybetmemeyi denemek" diyerek açıklayan Froman, "Türkiye bizim ümidimiz. Dün Başbakan Erdoğan konuşmasında Türkiye'nin tarihi köklerine işaret etti. Ben de Türkiye ile İsrail arasındaki tarihi ilişkilere işaret etmek istiyorum" diye konuştu.

Başbakan Erdoğan'ın saldırının ardından dün kendilerini davet ettiğini açıklayan Froman, "Biz de hemen geldik" dedi.

"Başbakan Erdoğan, bizim ortak topraklarımızı barışa götürecek" diyen Froman, buna kendisinin halen inandığını belirtti.

"Erdoğan'ın İsrail kabinesi üyelerine mesajı oldu mu?" şeklindeki soruyu yanıtlayan Froman, kendisinin İsrail hükümetini temsilen gelmediğini, ancak hükümet üyelerinin çoğunun bu görüşmelerden çıkacak sonucu beklediğ ini kaydetti.

Kudüs Barış Yapıcıları Girişimi'nin Sufi Şeyhi Hasan Manasra ise İsrail'in Gazze'ye yardım götüren gemilere yaptığı saldırıda hayatını kaybeden gönüllüler için büyük üzüntü duyduklarını ifade ederek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile bugün yaptıkları görüşmede, Başbakanın Ortadoğu'da y ürütülecek barış çabalarına destek vereceğini kendilerine söylediğini aktardı.

"Başbakan Erdoğan, Ortadoğu'da barış yaratabilmek için etki edecek bir lider. Türkiye barış için gerekli malzemelere sahip ve sadece Türkiye bu barışı getirilebilir" diyen Manasra, Türkiye'nin Filistin ve İsrail arasında iki devletli bir çözümün merkezi olabileceğine inandıklarını, bu barışın tüm dünyada yankılanacağını ve dünya barışının sağlanabileceğini söyledi.

İsrail'in Gazze'ye ambargo uyguladığını ve çevresini duvarlarla çevirerek "İşte sizin özgürlüğünüz" dediğini belirten Manasra, İsrail hükü metinin burada yardıma muhtaç insanlara getirilen yardımlara izin vermesi gerektiğini kaydetti.

Kudüs Barış Yapıcıları'nın Başbakan Erdoğan'ı gelecek yılların lideri olarak gördüğünü bildiren Manasra, Erdoğan'dan, iki devletli bir çözümde halkların barış ve ortaklık içinde yaşayabilmesinin öncülüğünü yapmasını istedi. 
 
 

banner53
Yorumlar (0)
31
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?