banner39

İsrailli'ye 100 bin dolara böbrek satıldı iddiası

Kadıköy'de, yasa dışı organ nakline adı karıştığı öne sürülen bir hastanede, Filistinli genç bir kadının bir İsrailli'ye 100 bin dolar karşılığında böbreğini verdiği öne sürüldü.

Arşiv 27.04.2007, 18:41 27.04.2007, 18:41
İsrailli'ye 100 bin dolara böbrek satıldı iddiası

Kadıköy'de, yasa dışı organ nakline adı karıştığı öne sürülen bir hastanede biri polis 2 kişinin yaralandığı kanlı gecenin ardından ortaya yeni iddialar atıldı. 25 yaşında Filistinli genç bir kadının 67 yaşında bir İsrailli'ye 100 bin dolar karşılığında böbreğini verdiği öne sürüldü.

Kadıköy'de organ ticaretiyle gündeme gelen hastanede dün meydana gelen çatışmanın ardından birçok iddia ortaya atıldı. Zahide isimli Filistinli kadının bir böbreğinin Z.W. isimli 67 yaşında bir İsrailli'ye 100 bin dolar karşılığında nakledildiği ortaya çıktı. Ancak böbreği veren kadın ile İsraillinin yakınları arasında para konusunda yaşanan anlaşmazlıktan dolayı tartışma çıktığı belirtildi. Çıkan tartışmanın ardından hastaların Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Haydarpaşa Numune Hastanesi'ne kaldırıldığı ifade edildi.

Filistinli Zahide ve İsrailli Z.W.'nin Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde aynı odada kartal diyaliz servisinde tedavi edildiği öğrenildi. Filistinli kadın Zahide ile İsrailli Z.W'nin aynı odada kaldığı iddia edildi.

TARTIŞMA

Bir iddiaya göre, 4 kişi hastaneyi basarak 100 bin dolar haraç istedi. Hastanede yasa dışı işler yapıldığını öne süren şahıslar, hastane çalışanlarının polise ihbarda bulunmayacaklarını düşünerek görevlilerle tartışmaya başladı. Tartışmanın büyüyerek çatışmaya dönüşmesinin ardından polisler hastaneye geldi.

Hastaneye baskın yapan polisler, Güney Afrikalı JRH (60), İsrail uyruklu O.A.G (42), İsrail uyruklu Z.V (68), İsrail uyruklu Z.M (28)'yi buldu.

Öte yandan basın mensuplarına tepki gösteren şahsın İsrailli Z.V'nin oğlu olduğu öğrenildi.

İsrail'de organ naklinin yapılmasının yasak olması nedeniyle Türkiye'ye gelen İsrail uyruklu şahısların adı daha önce yasa dışı organ nakline karışan Y.S. ile bağlantıya geçtiği iddia ediliyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?