İşsizlik ve kriz tarıma rağbeti artırdı

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar işsiz kalan 662 bin kişinin tarıma döndü.

İşsizlik ve kriz tarıma rağbeti artırdı

Fahri Sarrafoğlu/Dünya Bülteni

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, işsizlerin tarım sektörüne aktığını belirterek, işsiz kalan 662 bin kişinin tarıma sığındığı kaydetti.

TZOB Başkanı Şemsi Bayraktar yaptığı açıklamada, insanların tarım sektörünü güvenli bir sektör olarak gördüğünü belirterek, “Son açıklanan TÜİK verilerine göre Şubat döneminde tarım sektöründe çalışan sayısı 662 bin kişi, tarım dışı sektörlerde çalışan sayısı ise 826 bin kişi arttı. Şubat 2009 döneminde tarım sektöründe 4 milyon 378 bin kişi istihdam edilirken, Şubat 2010 döneminde 1.6 puanlık artışla 5 milyon 40 bin kişi istihdam edilmektedir” dedi.

TARIM TEKSTİLİN YERİNİ ALIYOR

Bu yılın Şubat döneminde istihdam edilenlerin yüzde 23,7’sinin tarım, yüzde 20,3’ünün sanayi, yüzde 5,3’ünün inşaat, yüzde 50,7’sinin ise hizmetler sektöründe yer aldığını ifade eden Bayraktar, önceki yılın aynı dönemi ile karşılaştırıldığında, tarım sektörünün istihdam edilenler içindeki payının 1,6 puan, inşaat sektörünün payının 0,1 puan arttığı, buna karşılık hizmetler sektörünün payının 1,7 puan azaldığı, sanayi sektörünün payının ise değişmediğine dikkat çekti. Tekstilin ihracatın lokomotifi olduğunu hatırlatan Bayraktar, tarım sektörünün de dar zamanda ekonominin imdadına yetiştiğini ifade etti. Sanayinin istihdam edemediğini, hizmet sektörünün de çözüldüğünü vurgulayan Bayraktar, Tüm işsizleri tarım absorbe ediyor. Bu durum, insanlarımızın tarımı daha güvenli bir sektör olarak görmelerinden kaynaklanmaktadır, dedi.

TARIMA DÖNÜŞ TEŞVİK EDİLMELİ

Şehirlerde işsiz ve gelirsiz kalan bir kısım insanımız, tarımdaki şartlar iyi olmasa da tarıma sığınmaktadır, diyen Bayraktar, sözlerini şöyle tamamladı: “Tarımda çalışan nüfusun önemli bir bölümü gizli işsiz durumundadır. Tarım sektörü, işsizliğin artmasını önleyerek, sosyal riski azaltan kilit konum durumunu korumaktadır. Ancak tarım sektörüne yeteri kadar destek olunmadığı taktirde tarımın bu yükü taşımayacağı aşikardır. Tarımın bu yükü taşıyabilmesi için üretim ve yatırımın teşviki ile kırsal kalkınma politikalarına daha fazla önem verilmelidir. Tarım sektörü, gerek ekonominin gerekse istihdamın lokomotifi olmaya devam etmektedir. Bu nedenle sektörün yapısal sorunlarının bir an önce çözüme kavuşturulması gerekmektedir''
 

Güncelleme Tarihi: 21 Mayıs 2010, 09:22
banner53
YORUM EKLE

banner39