banner39

'İşsizlik yüksek, eleman bulmak zor'

''Yıl 2008: Yeteneğinizin Nerede Olduğunu Biliyor musunuz?'' başlıklı rapora göre, yüksek işsizliğe rağmen şirketler için kalifiye eleman bulmanın zor olduğu belirtildi.

Arşiv 10.04.2007, 15:36 10.04.2007, 15:36
'İşsizlik yüksek, eleman bulmak zor'

Türkiye'de vergi, yönetim danışmanlığı, kurumsal finansman, kurumsal risk ve denetim alanlarında hizmet veren Deloitte'nin ''Yıl 2008: Yeteneğinizin Nerede Olduğunu Biliyor musunuz?'' raporunda, yüksek işsizliğe rağmen şirketler için kalifiye eleman bulmanın zor olduğu belirtildi.

Avrupa'da yaşlanan nüfus ve eğitim politikalarının ciddi bir iş gücü açığı doğurduğunun belirtildiği raporda, şirketleri rakiplerinin önüne geçirecek az sayıdaki yeteneği işe alma ve elde tutma stratejileri değerlendiriliyor.

Şirketin iş performansında çok yüksek oranda pay sahibi olan, müşteriler ile hissedarlar için de ortalamanın üzerinde değer yaratan grup ve bireylerin ''kritik yetenek'' olarak nitelendirildiği belirtilen raporda, bu insanlar olmadan, örgütlerin stratejilerini hayata geçiremeyecekleri kaydedildi.

Raporda, ''Kritik yetenekler her zaman şirketin en yüksek maaşı alan ya da en üst kademelerindeki çalışanları olmayabiliyor. Örneğin, ilaç şirketlerinde yeni ilaçlar geliştiren araştırmacılar ya da bir dağıtım şirketinde paketlerin alım ve teslimini etkin ve zamanında gerçekleştiren kuryeler, şirketler için vazgeçilmez elemanlar olabiliyor'' ifadesi kullanıldı.

Raporda, nüfus ve eğitim politikalarındaki değişim ve çalışanların iş ortamından duyduğu memnuniyetsizliğin, ''kritik yeteneklerin'' bulunması ve elde tutulmasında yeni yöntemleri gerekli kıldığı kaydedildi. 

YAŞLILIK KALİFİYE İŞLERİN BOŞ KALMASINA YOL AÇTI

Yüksek işsizliğe rağmen şirketler için kalifiye eleman bulmanın zor olduğuna ve dünyanın birçok bölgesinde iş gücü dar boğazı yaşandığına dikkat çekilen raporda, Batıda yaşlanan nüfus, Çin'de ise tek çocuk politikasının, özellikle kentlerde kalifiye eleman sıkıntısını ortaya çıkarttığı, eğitim alanında yaşanan dengesizliğin de bu ''muazzam'' değişimleri körüklediği belirtildi.

Raporda, gelişmiş ülkelerde bilim ve mühendislik fakültelerinden mezun olanların sayısının giderek düştüğü, bu alanda 1998-2008 yılları arasında ABD'de 2 milyon kişi emekliye ayrılacakken yerlerine geçmek üzere ülkedeki üniversitelerden sadece 198 bin kişinin mezun olacağının hesaplandığı, Almanya'da ise bu rakamın 1995 yılından bu yana 3'te bir oranında azaldığı kaydedildi.

Gelişmiş ülkelerin sağlık sektöründe de ''muazzam'' bir iş gücü açığı ile karşı karşıya olduğu vurgulanan raporda, ABD'de 2012'de 1 milyon hemşire açığı olacağının tahmin edildiği bildirildi.

Raporda, çalışanların sürekli olarak eğitilmesi ve geliştirilmesi, bireylerin kariyer yolunda daha fazla esnekliğe sahip olması gerekirken, kuruluşların da çalışanlarından daha fazla esneklik beklediği ifade edilerek, birbirini izleyen küçülme dalgaları, çalışanların talepleri, işten memnuniyetsizlik ve çalışanları günün her saati işlerine bağlayan teknolojiler yüzünden çalışanlar arasındaki memnuniyetsizliğin de rekor seviyelere ulaştığına dikkat çekildi.

FRANSA'DA ÇALIŞANLAR İŞİNDEN HOŞNUT DEĞİL

İngiltere'de çalışanların yüzde 80'inin, Fransa'da ise yüzde 88'nin işinden hoşnut olmadığı belirtilen rapora göre, ortaya çıkan verimsizliğin ekonomiye maliyeti, ABD'de 350 milyar dolara, Fransa'da 100 milyar avroya, İngiltere'de 64 milyar dolara, Singapur'da ise 6 milyar dolara ulaşıyor.

Mevcut yöntemlerde önemli değişiklikler yapılması gerektiği vurgulanan rapordaki çözüm önerileri arasında ise bunalan ve moralsiz iş gücü ile başa çıkmak için çalışanlara, aşırı bilgi yükünü etkin şekilde yönetmelerine yardımcı olmak, işi en etkin şekilde yapmalarına yardımcı olacak araçları sağlamak, işleri ve çalışma koşullarını yeniden düzenlemek de bulunuyor.

Deloitte'nin raporunda, işten ayrılma nedenlerinin başında çalışanın amiri ile yaşadığı sorunların geldiği belirtildi.

Raporda, şirketlerin acil bir şekilde yetenekleri elde etmeye yoğunlaştığı,elde tutma aşamasına yeterli şekilde eğilmeyen şirketlerin yönlendirme ve geliştirme aşamalarını tümüyle gözden kaçırdığı, özellikle de yeteneklerin kıt olduğu dönemlerde önemli çalışanlarını kaybettiği vurgulandı.

Çalışanlar cephesinde genel kanının aksine, ücretin en önemli kalem olmadığı ifade edilen raporda, yapılan araştırmaların, çalışanların işverenden beklentilerinin başında zorlu iş, açık, iki yönlü iletişim, büyüme ve gelişme fırsatları geldiğini ortaya koyduğu belirtildi.

Deloitte Türkiye Denetim ve İnsan Kaynakları Ortağı Özlem Gören, rapora ilişkin değerlendirmesinde, müşterilerine mükemmeli sunabilmenin, sektörde kalitede lider olabilmenin, dolayısıyla yenilikleri ve gelişmeleri takip edebilmenin temel şartının, çalışanlarına etkin ve verimli eğitim desteği sağlamak olduğunu bildirdi.


Zaman

banner53
Yorumlar (0)
0
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?