banner39

İstanbul Barosu yine şaşırttı

Ergenekon soruşturması ve dava sürecini her fırsatta eleştiren İstanbul Barosu yine şaşırttı.

Arşiv 04.04.2009, 06:04 04.04.2009, 06:04
İstanbul Barosu yine şaşırttı

Baro Başkanı Muammer Aydın, eski Yargıtay Başsavcısı Sabih Kanadoğlu ve çürük raporu ile gündeme gelen YARSAV Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlunu da yanına alarak, Adalet Bakanlığı ve Türk yargı sistemine ağır eleştirilerde bulundu.

İstanbul Barosu10 gün önce, Ergenekon sanığı Mustafa Balbay'a ait olduğu iddia edilen darbe günlükleri ile ilgili, Balbay'a sahip çıkmıştı.

İstanbul Barosu Başkanı Muammer Aydın:
HABER VERME ÖZGÜRLÜĞÜ ADINA BUNLARI ELDE ETMESİ SUÇ DEĞİLDİR.

Baro bu kez Türk yargı sisteminin eleştirildiği bir açık oturuma ev sahipliği yaptı.

Baronun düzenlediği "Yargı Reformu" konulu açık oturumda, Ergenekon soruşturması kapsamında evi aranan Eski Yargıtay Başsavcısı Sabih Kanadoğlu ve askere gitmemek için "sahte çürük raporu" aldığı iddiasıyla gündeme gelen Yarsav Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu da vardı.

Yarsav Başkanı Eminağaoğlu, Yargı işlemlerini daha süratli ve şeffaf hale getiren Ulusal Yargı Ağı Projesi UYAP'tan rahatsızlığını dile getirdi. Ergenekon sanıklarından Şener Eruygur'un "o bizim adamımız" dediği iddia edilen Eminağaoğlu, Uyap sistemiyle yargıya gelen şeffaflıktan rahatsız olmuşa benziyor.

YARSAV Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu:
HER BOYUTU İLE YARGI ANINDA DENETİM ALTINDA. SİZİN GÖREMEDİĞİNİZ ŞEYLER BİLGİSİYAR ELBETTE TEKNOLOJİ YARGIYA GETİRİLDİ. ANCAK KULLANILMASI YARGI BAĞIMSIZLIĞI İÇİN OLMADI.

Oturumda eleştirilen diğer bir konu ise gündemdeki Anayasa Değişikliğiydi. Eski Yargıtay Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, daha demokratik ve özgürlükçü bir Anayasa değişikliğine sıcak bakmadığını anlattı. Kanadoğlu, açık oturum için küçük bir salonun tercih edilmesi ve bu küçük salonun dahi doldurulamamasına sinirlendi.

Eski Yargıtay Başsavcısı Sabih Kanadoğlu:

24 BİN AVUKAT ÜYENİZ VAR. EĞER BÖYLE BİR KONUDA BİZ BU KADAR KÜÇÜK BİR SALONU DAHİ DOLDURAMIYORSAK KİMDEN NE İSTEME HAKKIMIZ VARDIR… EĞER BU İRADE YOKSA BU GÜCÜNÜZ YOKSA BUNU ÖNEMSEMİYORSANIZ HİÇBİR BAŞARI SAĞLAMA İMKANIMIZ YOKTUR.

İstanbul Barosu'nda düzenlenen açık oturumda eski Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk de eleştirilerden nasibini aldı. Türk, TAYAD üyesi bir grup tarafından protesto edildi.

Pankart açan grup, polis ekiplerince salondan çıkartılırken bir süre sonra da baro üyesi bir avukat, yine Türk'ü protesto etti.

Kaynak: Ajanslar

banner53
Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?