banner39

İstanbul Boğazı'na iki katlı köprü geliyor

Boğaz'a yapılacak olan yeni köprü, karayolu ve hızlı trenler için iki katlı olacak.

Arşiv 28.05.2008, 09:28 28.05.2008, 11:52
İstanbul Boğazı'na iki katlı köprü geliyor


Türkiye, köprü inşasında yeni bir konsepte geçiyor. Ulaştırma Bakanlığı, bundan sonra inşa edilecek tüm köprülerde hem karayolu, hem de hızlı trenlerin geçişi için demiryolu yapma konusunda son derece önemli bir karar aldı.

Bu karar doğrultusunda Boğaz'a inşa edilecek üçüncü köprü, karayolu taşıtları ile hızlı trenin geçişine uygun biçimde inşa edilecek. Bakanlığın yeni planlaması iki ayrı formülden oluşuyor.

Birinci formül, köprünün iki katlı olmasını öngörüyor. Bu formüle göre, köprü iki katlı olacak. İlk katından hızlı trenler, üst kasından ise lastik tekerlekli araçlar geçecek. İkinci formülde köprü tek kattan oluşacak. Köprünün, iki yanından arabalar, ortasından hızlı tren geçecek. Bakanlık, daha çok ikinci förmül üzerinde duruyor.

Kamuoyu, aylardır merakla beklediği üçüncü köprünün yeri nerede olacak sorusu cevap ararken, Ulaştırma Bakanlığı beklenmedik bir çalışma başlattı. Bundan sonra yapılacak önemli köprülerde lastik tekerlekli araçların yanı sıra demiryolu hattının da bulunmasını kararlaştırdı. Model olarak Japon modeli seçildi. Bukapsamda, Japonya'daki Osaka ile Pasifik Okyanusu doldurularak inşa edilen Kansai Havalimanı'nı birbirine bağlayan 4 kilometrelik köprü model olarak ele alındı.

TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman ve teknik heyet tarafından iki katlı olarak inşa edilen köprü birkaç defa yerinde incelendi. 4 kilometrelik bu köprünün bir benzerinin Boğaz'a inşa edilecek 3. köprüye uygulanması planlanıyor. Kansai modelinde olduğu gibi, Boğaza inşa edilecek köprü iki katlı olacak. Bir katından kara taşıtları bir katından hızlı trenler geçecek. Bakanlık, aynı modeli, İzmir Körfez Geçişi ile Çanakkale geçişleri içinde gündemine aldı.

Ulaştırma Bakanlığı yetkilileri, iki formül üzerinde çalışmaların sürdüğünü belirtirken, tek katlı formülün şimdilik öne çıktığını belirtiyor. Köprüler, tek katlı olarak inşa edilirse, köprünün iki yanı araç geçişlerine ayrılacak. Köprünün ortasına raylı sistem döşenecek. Hızlı tren seferleri ortadan yapılacak.

İLK UYGULAMA KÖRFEZ GEÇİŞİ İÇİN DÜŞÜNÜLÜYOR

Ulaştırma Bakanlığı'ndan üst düzey bir yetkili, ihaleye çıkılan İzmit Körfez Geçişi ve Gebze-İzmir otoyolu projesinde bu modelin ilk kez uygulama alanı bulacağını vurguluyor. Yeni konsept, maliyeti yükseltecek. Bakanlık yetkilileri, "maliyeti yükselteceği kesin; ama ulaşımı da entegre hale getirerek, trafiği önemli ölçüde rahatlatacak." açıklamasını yaptı.

TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, bu konu üzerinde en çok kafa yoranlardan. Karaman bu konudaki çalışmaları doğru olduğunu belirtti. Karaman, Karayolları Genel Müdürlüğü'nün, İzmit Körfez Geçişi ve Gebze-İzmir otoyol projesi için yap-işlet-devret (YİD) modeliyle ihaleye çıktığını anımsatarak, "Bu model, ihale öncesinde istişare edildi. Bundan sonra karayolları için yapılan köprülere, raylı sistemler de yapmalıyız diye fikir birliği oluştu. Bu yönde hazırlıklar süratle devam ediyor. Şu anda Ulaştırma Bakanımızın da fikri, bir yerde köprü yapılacaksa demiryolu da yapılması yönündedir. Biz de böyle istiyoruz." dedi.

Köprülerde, demiryolu hattının bulunması halinde, hızlı trenlerin birçok şehrimize uzanacağını dile getiren Karaman şöyle devam etti: " Körfez geçişiyle İstanbul'u Bursa'ya karayoluyla bağlayacaksanız. Bu iki ili hızlı trenle de bağlamanız lazım. Böylece, İstanbul-Bursa çok kısa yoldan demiryolunun içinde olduğu Körfez geçişiyle birbirine bağlanacak. Bursa'dan da Ankara bağlantısıyla İstanbul-Bursa-Ankara ve İstanbul-Balıkesir-İzmir birbirine bağlanmış olacak. Bir anda, vatandaşa hem karayolu hem demiryolu seçeneği vermiş olacağız."

Karaman, Körfez Geçişinde çift katlı projeden ziyade tek katlı köprü modelinin benimsendiğini vurgulayarak, "Her iki tarafında karayolu, ortasında demiryolunun geçmesi yönünde çalışmalar var. Tabii, hızlı tren köprüden geçerken süratini düşürecek. Bu çok önemli. Süratini 100-120 kilometre hıza düşürecek." açıklamasını yaptı.

Karaman, İstanbul Boğazı'na inşa edilecek üçüncü köprünün de demiryolu ve karayolu geçişli olarak düşünüldüğünü ifade ederek, "Gelecekte, Çanakkale Boğazı'na ve İstanbul'a yapılacak üçüncü köprüye de mutlaka demiryollarının geçişi sağlanmalıdır diye düşünüyoruz." dedi.

Karaman, üçüncü köprünün iki katlı inşa edilmesinin söz konusu olup olmadığı sorusu üzerine, "Altlı üstlü ya da aynı düzlemden geçenler var. Bizimki aynı düzlemden geçecek gibi." dedi.

Kaynak: Zaman

banner53
Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?