İstanbul fethedildi

İstabul fethedildi, İstanbul'a ikinci köprü yapıldı, Pakistan'da 10 bin kişi kasırgadan öldü.

İstanbul fethedildi

Dünya Bülteni / Tarih Servisi

Tarihte bugün yaşanan olaylar arasında Türkiye tarihi açısından çok önemli olan İstanbul'un fethi de var. 

İSTANBUL FETHEDİLDİ

29 Mayıs 1453’te Osmanlı Sultanı II. Mehmed İstanbul'u fethetti. Şehri günlerdir kuşatan Osmanlı ordusu, şimdi İstanbul olarak bilinen, o zamanki adıyla Konstantinopolis (Constantinople) şehrini Sultan II. Mehmed Han'ın komutanlığında fethetti. Bu fetihten sonra Osmanlı Devleti İmparatorluk olmuş, henüz 21 yaşında olan Sultan II. Mehmed, fatih unvanını da alarak Fatih Sultan Mehmed olarak anılmaya başlanmıştır. Tarihteki en önemli devletlerden olan Doğu Roma İmparatorluğu böylelikle sona ermiştir. İstanbul Fetih edildikten sonra Orta Çağ kapanmış ve 1789 Fransız İhtilali'ne kadar sürecek olan Yeni Çağ başlamıştır.

PAKİSTANDA KASIRGA

29 Mayıs 1963’te Pakistan'ın doğusunda çıkan kasırgada 10 bin kişi öldü. Hindistan’dan Müslümanların yaşadığı bölge olarak ayrılarak bağımsızlığını kazanan ülkedeki ekonomik zorluklara bu kasırga da ciddi etki yaptı.

FATİH SULTAN MEHMET KÖPRÜSÜ YAPILDI

29 Mayıs 1985’te İstanbul Boğazı'nda ikinci boğaz köprüsünün (Fatih Sultan Mehmet) temeli atıldı. Yapımı 3 yılda tamamlanan köprü 29 Mayıs 1988’detamamlanarak hizmete açıldı.

TBMM’DE CİNAYET İŞLENDİ

29 Mayıs 1989’da Meclis’te cinayet işlendi. Siirt milletvekilleri İdris Arıkan ile Zeki Çeliker arasında mahalli seçimler sebebiyle çıkan tartışmada, araya giren aynı bölgeden milletvekili Abdurrezzak Ceylan, kendisine isabet eden bir kurşunla hayatını kaybetti.

İLK FETİH MİTİNGİ YAPILDI


29 Mayıs 1965’te İstanbul’da ilk defa Fetih Mitingi yapıldı. Rasim Cinisli başkanlığındaki Milli Türk Talebe Birliği İstanbul fethinin 512.yıl dönemi münasebetiyle 29 Mayıs 1965’te ilk fetih mitingini Sultanahmet Meydanında düzenledi. 1953’te İstanbul valiliğinin 500.yıl şenliğinden sonra ilk defa gençlik tarafından böyle bir miting tertip edildi. MTTB’nin sonraki dönemlerinde de fetih mitingi gelenek haline geldi.

Güncelleme Tarihi: 30 Mayıs 2010, 09:11
banner53
YORUM EKLE

banner39