banner39

İstanbul fethinin 555. yıldönümü kutlandı

İstanbul'un fethedilişinin 555. yıldönümü, kentte çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Arşiv 29.05.2008, 15:49 29.05.2008, 18:36
İstanbul fethinin 555. yıldönümü kutlandı


İstanbul'un Fatih Sultan Mehmet tarafından fethedilişinin 555. yıldönümü, kentte düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Bir çağ kapatıp yeni bir çağ açan fethi anma töreni, Fatih Camii avlusunda bulunan Fatih Sultan Mehmed türbesinde düzenlenen ziyaretle başladı. Anma törenine, İstanbul Valisi Muammer Güler, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş ve İstanbul Garnizon Komutanlığını vekaleten 52. Tümen Komutanı Tümgeneral Mehmet emin Alpman katıldı.

Türbe ziyareti sırasında Fatih Camii Başimamı Osman Şahin, Fetih Suresi'ni okudu. Ardından Fatih Müftüsü İsmail İpek, dua yaptı. Vali Güler türbeden ayrılırken İstanbul'un fethine ilişkin bir konuşma yaptı. İstanbul'un dünyanın en önemli şehirlerinden biri olduğunu söyleyen Güler, bu kadar tarihi eserin hiçbir şehirde bulunmadığını ifade etti.

Türbelere ve tarihi eserlere verilen önemin altını çizen Güler, sözlerine şöyle devam etti: "Konuşmam bir değerlendirmeden öte büyük bir sevincin, ihtişamın ifadesi olarak nitelendirmelidir. İstanbul'un bugünlere gelmesinde fethin büyük rolü olmuştur. Türklüğün damgasını vurduğu, birçok medeniyetin izlerini taşıyan bu kenti en iyi şekilde korumalı, geleceğe bütün kültür mirası ile taşımalıyız."

Türbedeki programın ardından Vali Güler, Başkan Topbaş ve diğer yetkililer, Saraçhane'deki Fatih Anıtı'na geçti. Protokolün anıta çelenk bırakmasıyla başlayan tören, saygı duruşu, İstiklal Marşı'nın okunması ve ay yıldızlı bayrağın göndere çekilmesi ile sona erdi.İstanbul'un fethinin 555. yıldönümü etkinlikleri, Belgradkapı'da düzenlenen tören ve temsili fetih ile devam etti. Resmi ve askeri erkan ile çok sayıda vatandaşın katıldığı tören, Güler, Topbaş ve Alpman'ın araç üstünde halkı selamlaması ile başladı. İstiklal Marşı'nın ardından mehter marşı eşliğinde tören alanına temsili fetih birlikleri geldi. Hücum marşının çalınması ile temsili birlikler, top atışları eşliğinde taarruza geçti. Temsili fetih, yeniçerinin surları kuşatması ile tamamlandı. Ardından temsili Fatih Sultan Mehmed, orduların başında surlarda açılan gedikten şehre giriş yaptı. Kutlamayı izlemeye yanlarında çocuklarıyla birlikte gelen çok sayıda vatandaş, fethi gerçekleştiren temsili orduya alkışla destek verdi.Gösterinin ardından konuşma yapan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, fethin ardından şehirde oluşan Sultan Mehmet'in İstanbul'u fethinden sonra yaptığı icraatların tam bir barış ve huzur ortamına vurgu yaptı. Fethin ardından İstanbul'un sevgi, barış ve hoşgörü şehri haline geldiğini söyledi. Kentin farklı inanç ve kültürleri bir potada eritmesinde Fatih Sultan Mehmed'in oynadığı rolün altını çizdi.

Konuşmaların ardından resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrenciler, ödüllerini Vali Güler, Topbaş ve Tümgeneral Alpman'ın elinden aldı. Ödül törenin ardından program, Bostancı Halk Eğitim Merkezi Halk Oyunu ekibinin gösterisi ile devam etti. Kutlama programı; askeri birlikler, temsili Osmanlı ordusu ve çevre okulların geçit töreni ile sona erdi.

Kaynak: Ajanslar

banner53
Yorumlar (0)
31
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?