banner39

İstanbul fethinin yolu açıldı

Osmanlı İstanbul fethine adım adım yaklaştı, Çernobil patlaması meydana geldi, Salman Rüşdi'nin kitabını basan gazete kapatıldı

Arşiv 26.05.2010, 12:38 27.05.2010, 07:22
İstanbul fethinin yolu açıldı

 

Dünya Bülteni / Tarih Servisi

Ukrayna'da bir insanlık trajedisi yaşandı, Aydınlık gazetesi tahrikleri nedeniyle kapandı, Osmanlı Fatih öncülüğünde İstanbul'un fethine yaklaştı.

AYDINLIK GAZETESİ TOPLATILDI

26 Mayıs 1993’te Salman Rüşdi'nin "Şeytan Ayetleri" kitabını yayımlamaya başladı. Türkiye gibi halkının kahir ekseriyeti Müslüman olan ve İslami değerlere sahip çıkan bir ülkede böyle bir yayın yapılması tepkiyle karşılandı ve alınan karar gereği Aydınlık gazetesi toplatıldı.

DANIŞTAYDAN HUKUK DIŞI KARAR

26 Mayıs 1999’da Danıştay Sekizinci Dairesi hukuk tarihine geçecek bir karara imza attı. Alınan karara göre başı açık görev yapmayı kabul etmeyen türbanlı memurların, uyarı cezası verilmeden işten çıkarılmasına karar verdi.

NECİP FAZIL DOĞDU

26 Mayıs 1904’te Necip Fazıl Kısakürek dünyaya geldi. Necip Fazıl Kısakürek gençlik yıllarından itibaren edebiyat dünyasında önemli bir yer edindi. İlerleyen yıllarda Türkiye’deki İslami şuurlanmanın en önemli dinamiklerinden bir haline geldi. Yurt genelinde verdiği konferanslarında özellikle gençliğin nabzını tutan konuşmalarıyla bir idol haline geldi. Şiirleri ve yazıları bir çok gazete ve dergilerde yayınlandı. Kendisi daha sonra Büyük Doğu isimli bir cemiyet oluşturdu ve Büyük Doğu Yayınları ismiyle eserler yayınladı. Türk edebiyat tarihine unutulmayan bir isim olarak kaydedildi.

İSTANBUL’DA YANGIN

26 Mayıs 1750’de İstanbul’da büyük bir yangın çıktı. Mercan’da çıkan yangında yüzlerce dükkân, içindeki mallarla birlikte kül oldu. I. Mahmud’un yardımıyla, dükkânlar yeniden inşa edilerek perişan durumdaki esnafın zararları hafifletildi.

ÇERNOBİL’DE PATLAMA OLDU

26 Mayıs 1986’da Çernobil nükleer faciası gerçekleşti. Ukrayna’da RBMT-1000 tipi nükleer santralin 4 no’lu reaktörü infilak etti. Rusya’ya ait Ukrayna’daki Çernobil Nükleer Reaktörü’nde meydana gelen bu patlama sonucu radyasyon oranı normalin 100 bin katına çıktı. Bölgede 135 bin kişi tahliye edilirken, hadiseden Türkiye’nin Karadeniz Bölgesi de etkilendi. Kesin sonuç itibariyle, patlamadan 480 bini çocuk 1.8 milyon Ukraynalı etkilendi. Kanser ve lösemi hastalıklarıyla normal olmayan doğumlarda yüzde 400’e ulaşan artışlar olduğu kaydedildi.


İSTANBUL’UN FETHİNİN YOLU AÇILDI

26 Mayıs 1453’te kuşatmanın kaldırılması, aksi durumda Macaristan’da Bizans lehine harekete geçmek zorunda kalacağı, ayrıca Batı devletlerinin gönderildiği büyük bir donanmanın yaklaşmakta olduğu gibi söylentilerin artması üzerine Fatih Sultan Mehmet Savaş Meclisini topladı. Bu toplantıda, baştan beri kuşatmaya karşı olan Çandarlı Halil Paşa ve taraftarları kuşatmanın kaldırılmasını savundular. Padişah ile birlikte lalası Zağnos Paşa, Hocaları Akşemseddin, Molla Gürani ve Molla Hüsrev gibi zatlar buna şiddetle karşı çıkarak muhasaranın devamını savundular. Uzun müzakereler sonunda Fatih Sultan Mehmet saldırıya devam etme kararı alarak hazırlıkları yapma görevini Zağnos Paşaya verdi. Bu kararla 3 gün sonra gerçekleşecek olan fethin yolu açılmış oldu.
 

banner53
Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?