banner39

İstanbul film festivalinde ustaları keşfedin

Festival bu akşam Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı'nda Paul Schreder'le başlıyor ve 15 gün boyunca 235 film izleyicilerle buluşacak

Arşiv 30.03.2007, 12:11 06.07.2018, 09:31
İstanbul film festivalinde ustaları keşfedin

Sinemaseverler için en zor seçim dönemi yarın başlıyor. 26. Uluslararası İstanbul Film Festivali, daha da genişlemiş programındaki 235 film, 5 konser, 6 ustalık sınıfı ve iki sergiyle yine seyircileri zorlayacak

.
Sinema tutkunlarının 15 günlük maratonu başlıyor. 26. Uluslararası İstanbul Film Festivali, programını adeta bir sağanak gibi sinemaseverlerin üzerine boşaltacak. Herkese yer var; çocuklara, belgeselcilere, nostaljiklere, yenilikçilere, uykusuzluk çekenlere, hatta arabeskçilere!

Festival bu akşam Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı'nda Paul Schreder'ı onurlandırarak başlıyor; ardındansa 15 gün boyunca 20 bölümde 51 ülkeden toplam 235 film. Altın Lale için 15 film yarışıyor bu sene; ki aralarında iki de Türk filmi var; Beynelmilel ve Cenneti Beklerken. Türk sineması yarışmasında ise 16 film var. Her iki bölümde yarışma dışı gösterimler de olacak yine.

Filmlerden film beğenmek o kadar da kolay olmayacak doğrusu; bir yanda ustalar bir yanda yeni keşifler bir yanda belgeseller bir yanda animasyonlar... Tersten başlayalım; animasyon sevenler bu sene yaşadı: Miyazaki'leri ailecek ağırlıyor festival! Hayao ve Goro Miyazaki beş filmle huzurlarınızda... Belgesellerde ise ağırlık sanatın; "Müzikte Bir Deney, Anadolu Rock", Ferdi Tayfur anısına "Lorel&Hardi Mektepte", Türk sinemasında fantastik izleri takip eden "Fantastiğin Sineması", yine sinemamıza sesleriyle katkıda bulunan sanatçıları konu edinen "Filmlerde Kaybolan Sesler ve Şarkılar", "Bu Filme Henüz Yaş Sınırlaması Getirilmedi" ve "Arabesk: Her Acının Tiryakisi" bunlardan bazıları. Sanatla siyaseti birleştirenler de var; "İran: Bir Sinema Devrimi", "Dixie Chicks: Kapa Çeneni de Şarkını Söyle", "ABD John Lennon'a Karşı" gibi... "Irak Paramparça" ile Oscar adayı olan James Longley'den "Sari'nin Annesi" ve J.F. Kennedy'nin yeğeni Roger Kennedy'nin çektiği "Ebu Garib'in Hayaletleri"ni de kaçırmamak gerek.

Ustaları yeniden keşfetmek

Yeni keşiflerin adresi "Genç Ustalar"ın karşısında bu yıldan itibaren "Yıllara Meydan Okuyanlar" var; yani Istvan Szabo, Vittorio De Seta ve Alain Resnais... Ustalara saygı duruşundan hoşlananlar için Pier Paolo Passolini ve Gus Van Sant gösterimleri ile Robert Altman, Shoei Imamura, Sven Nykvist, Gillo Pontocevro ve Atıf Yılmaz anısına gösterimlerin olacağını ve "Kızgın Taşlara Düşen Gözyaşları" adı altında Fassbinder filmleri ve Fassbinder odaklı filmlerin gösterileceğini de hatırlatalım. Kadınlık durumlarını anlatan filmler de bu yıl "Kadının Adı Var" başlığı altında toplandı. Bir diğer yeni bölüm de "Kafkaslar'dan Akdeniz'e". Dileyenler bunu "Rusya'dan Sevgilerle" ile tamamlayabilir. Yenilik sadece bölümlerde değil; bu yıldan itibaren "İnsan Hakları" bölümündeki filmler ve kısa filmler için de ödüller var. Festivalin vazgeçilmezleri ise berdevam; dünyada pişip İstanbul'a düşenleri itinayla servis eden "Dünya Festivallerinden" ve sezonun muştucusu "Akbank Galaları". Gala filmleri; "Kaynak" (Darren Aranofsky), "Yaz Yağmuru" (Antonio Banderas), "Görüşme" (Steve Buscemi), "Marie Antoniette" (Sofia Coppola), "Hollywoodland" (Allen Coulter), "Yeni Dünya" (Emanuele Crialese), "Kaldırım Serçesi" (Olivier Dahan), "Küçük Günışığım" (J.Dayton & V.Faris), "Labirent" (Guillermo Del Toro) ve "Kara Kitap" (Paul Verhoeven).

Filmler hafta içi gündüz seanslarında 2,5, diğer seanslarda öğrenci 8, tam 12, Akbank Galaları'nda ise 15 lira. Bu yıl gösterimler Emek, Yeni Melek, Atlas, Sinepop, Beyoğlu ve Rexx sinemalarında, 11.00-13.30-16.00-19.00-21.30 ve 24.00 saatlerinde gerçekleştirilecek.

Filmlerle yetinmeyenlere

Meraklısı zaten filmini arar bulur; biraz da etkinliklerden söz edelim. Dario Argento'nun kızı Asia Argento'yu Babylon'da DJ olarak görebilirsiniz, Helvetica yazı şeklini anlatan "Helvetica" belgeselinin yönetmenini Bilgi Üniversitesi'nde dinleyebilirsiniz, son filmi "Ben Bir Robotum Ama Sorun Değil", Mayınlı Bölge'de gösterilen Park Chan Wook'un, Gus Van Sant'in ve Tsai Ming-Liang ile Reha Erdem'in söyleşilerine katılabilirsiniz

Kaynak: Zaman

banner53
Yorumlar (0)
25
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?