banner39

İstanbul Gösteri Merkezi'nde yangın

Eski adı Mydonose Showland olan İstanbul Gösteri Merkezi yandı.

Arşiv 06.04.2009, 10:24 06.04.2009, 14:11
İstanbul Gösteri Merkezi'nde yangın

 

Eski adı Mydonose Showland olan İstanbul Gösteri Merkezi'nde yangın çıktı.  Yeşilköy'deki İstanbul Gösteri ve Kongre Merkezi'nde çıkan yangın söndürüldü.

Çadır tarzı yapıya sahip merkezde çıkan yangın, itfaiye ekiplerinin yürüttükleri çalışmalar sonucu kontrol altına alındı. Devam eden çalışmalar
sonucu tamamen söndürülen yangında İstanbul Gösteri ve Kongre Merkezi büyük oranda zarar gördü.

Çıkış nedeni araştırılan yangında, Genel Sanat Yönetmenliğini Mustafa Erdoğan'ın yaptığı "Troya" gösterisine ait malzemelerin de zarar gördüğü belirtildi.

İstanbul Gösteri ve Kongre Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Özbey, burada basın mensuplarına yaptığı açıklamada, yangın başladığı sırada kendisinin de temizlik işçileriyle beraber içeride olduğunu belirterek, "Temizlik işçileri 'yangının üst katlarda başladığını' söyledi. Yangın tüpüyle müdahale ettik.

İtfaiyeye haber verdik ama bir saat sonra geldi" dedi. "Yangın sisteminin bağlı olduğu kutunun iki ay önce İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından hiçbir gerekçe gösterilmeden kapatıldığını" öne süren Özbey, "200 tonluk ayrı bir su bağlantısı istediklerini, ancak belediyenin buna da izin vermediği" iddiasında bulundu.

Mustafa Özbey, buradaki yangın sisteminin hiçbir kurumda olmadığını ifade ederek, "Bunun sonucuna kim katlanacak?" diye konuştu. Dışarıdaki LPG tankının bir yıldır kullanılmadığını ve boş olduğunu kaydeden Özbey, burayı tekrardan 4 ay içerisinde yapabileceğini bildirdi.

Özbey, gazetecilerin, "Çadır olmasının bir riski var mı?" şeklindeki sorusuna "Hayır yok. Hatta daha güvenilir. Avrupa'nın en büyük kültür merkezi" yanıtını verdi. Gösteri merkezinin 22 milyon dolar değerinde olduğunu belirten Özbey, ancak sigortasının 3 milyon dolar üzerinden yapıldığını söyleyen Mustafa Özbey, gazetecilerin "Yangın sırasında insanlar olsaydı ne olacaktı?" sorusunu "Buranın 75 çıkış kapısı var. Hiçbir kurumda o kadar çıkış kapısı yok" diye cevapladı.

Özbey, "Sabotajdan kuşkulanıyor musunuz?" sorusuna da "Evet. 5 yıldır burayı işletiyorum. Her seferinde belediye burayı yıkmak istedi. Sonunda çıktı. Belediyeyle mahkemeliktik. Çıkmamızı istiyordu ama davaları biz kazandık. Üzgünüm. Şoktayım şu an" cevabını verdi. Özbey, merkezin bakımının zamanında yapıldığı iddiasında da bulundu.
 
KÜLTÜR VE TURİZM BAKANI GÜNAY, İNCELEMELERDE BULUNDU

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, çıkan yangında kullanılamaz hale gelen İstanbul Gösteri ve Kongre Merkezi'nde incelemelerde bulundu.

Günay, burada basın mensuplarına yaptığı açıklamada, yangın haberini Medeniyetler İttifakı İkinci Forumu sırasında aldığını belirterek, birkaç saat içerisinde böyle önemli bir gösteri merkezinin büyük ölçüde yandığını söyledi.

İçeride sanatçıların dekorlarının bulunduğunu ifade eden Günay "Çok büyük üzüntü verici. İlgili birimler yangının nedenini araştırıyor. En kısa zamanda İstanbul'un böyle mekana ihtiyacı var" dedi.

Mustafa Erdoğan'ın da ciddi kayıpları bulunduğunu, gösterilerinin etkilenmesinin söz konusu olduğunu ifade eden Günay, en kısa sürede bu mekanın ve bu gösterinin (Troya) canlandıracağını umut ettiğini kaydetti.

-MUSTAFA ERDOĞAN: "EMEĞİMİZ YANDI"-

"Troya" gösterisinin Genel Sanat Yönetmeni Mustafa Erdoğan da yanan gösteri merkezinde bir süre incelemelerde bulundu.

Erdoğan, Türkiye'nin en büyük gösteri merkezinin yandığına dikkati çekerek, "Bir tiyatronun yanmasından daha acı ne olabilir? Ben yaptığım her şeyi, buranın sahnesini hayal ederek yapardım. Birçok anımız var. Emeğimiz yandı.

Buradaki kostümler bir daha üretilemez. Çok üzgünüm. İstanbul'da oynayacak başka bir yerimiz yok" diye konuştu. Erdoğan, bir gazetecinin, "Yangın, bundan sonraki gösterilerinizi etkiler mi?" sorusuna, "Tabii ki etkileyecek. Ciddi bir teknik donanım kaybettik. Zararın ne kadar olduğunu bilemiyoruz. Yanan kostümleri tekrar üretmek için yıllar gerekir" karşılığını verdi.

Bu arada, "Troya"nın yanan merkezde, 3 Mayısta bir gösteri yapmasının planlandığı öğrenildi. Yangın yerinde itfaiye ve polis ekiplerinin çalışmaları ise sürüyor.

Kaynak: Ajanslar

banner53
Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?