banner15

İstanbul için ulaşım zirvesi

İstanbul'un ulaşım sorununa çözüm bulmak amacıyla, bazı bakanların katılımıyla bir toplantı gerçekleştirildi.

İstanbul için ulaşım zirvesi

Ceylan Intercontinental Oteli’nde yaklaşık 2 saat süren toplantı çıkışında gazetecilere kısa bir açıklama yapan İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, toplantılara bugün başladıklarını, Büyükşehir Belediye Başkanı, Vali, Jandarma Komutanı ve Emniyet Müdürü’nün detaylı sunumlar yaptığını söyledi.

Aksu, “Sunumlardan sonra alt komite teşkil ettik. Bu komite en geç pazartesi günü çalışmalarına başlayacak. Komite, 10 gün içinde bize kısa, orta ve uzun vadede yapılması gerekenleri hazırlayacak” diye konuştu.

Bakan Aksu, daha sonra bakan arkadaşları, İstanbul Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkanı ile tekrar bir araya gelerek, önerileri ve çözümleri değerlendireceklerini söyledi.

“Çünkü bazı yasal düzenlemeler yapılacak, genelge çıkarılacak işler var” diyen Aksu, amaçlarının, alt komitenin hazırladığı önerileri bir an önce uygulamaya koymak olduğunu kaydetti.

İçişleri Bakanı Aksu, sunumlarda, mesai saatleri, okulların başlama-bitiş saatleri, köprülerdeki gişelerin yer değişimi gibi her türlü tedbirin dile getirildiğini söyledi.

TOPBAŞ’IN ÖNERİLERİ
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, kentin ulaşım sorununun çözümü amacıyla düzenlenen toplantıda bazı önerilerde bulundu.

Topbaş, Ceylan Intercontinental Oteli’ndeki toplantıda yaptığı sunumda, yasal düzenlemeler ve finans konusunda öneri ve taleplerini dile getirdi.

Karayolları Trafik Kanunu’nda değişiklik yapılarak, trafik denetiminin Büyükşehir Belediyesine devrini isteyen Topbaş, hasarlı trafik kazalarında rapor gereğinin kaldırılması talebinde bulundu.

Kamu İhale Kanunu’nda değişiklik yapılarak, ulaşım yatırımlarının kapsam dışı tutulmasını isteyen Topbaş, yap-işlet-devret modelinin kolaylaştırılması ve Belediye Gelirleri Kanunu’nun çıkartılmasını talep etti.

Ulaşımın acele kamulaştırma kapsamına alınması gerektiğini de kaydeden Topbaş, bunun yanı sıra Kentsel Dönüşüm Kanunu’nun çıkarılması, ulaşımda tek idareli yapıya geçilmesi ve Büyükşehir Belediyesine değer artışı payı (altyapı hizmeti ve imar karşılığı) alabilme hakkı verilmesini istedi.

Topbaş, ayrıca toplu ulaşım araçlarında akaryakıt, vergi ve SSK indirimi, genel bütçeye de raylı sistemlerin yapımı ve kamulaştırma bedelleri için ödenek konması ve toplu ulaşım araçlarından ücretsiz istifade eden merkezi idare birim personelinin ücretlerinin ilgili idarelerce karşılanması önerilerinde bulundu.

Finansman konusunda da metro yatırımlarının merkezi hükümet tarafından yapılması talebini dile getiren Topbaş, ayrıca İstanbul’da toplanan genel bütçe vergi gelirlerindeki Büyükşehir Belediyesi payının en az yüzde 6’ya çıkarılması ve Belediye Gelirleri Kanunu çıkartılarak, belediyeye gelir artırıcı imkan sağlanmasını istedi. Büyükşehir Belediyesinin borçlanma sınırının artırılması ve yatırımlarının DPT yatırım programına alınmasında kolaylık sağlanması talebinde de bulunan Topbaş, ayrıca TEM gişelerinin Anadolu yakasında Gebze, Avrupa yakasında da Silivri’ye ötelenmesi önerisini dile getirdi.

Topbaş, ayrıca okullar, kamu kurum ve kuruluşları ile özel sektör kuruluşlarında esnek mesai uygulamasına geçilmesi ve Avrupa ile Anadolu yakalarında farklı mesai saati uygulanması talebinde bulundu.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48