banner39

İstanbul Modern'de klasik çizgiler

İstanbul Modern Sanatlar Galerisi bir hafta boyunca hat, tezhip ve minyatür sanatının güzide eserlerine ev sahipliği yapacak.

Arşiv 13.02.2008, 15:41 13.02.2008, 15:44
İstanbul Modern'de klasik çizgiler

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İstanbul Modern Sanatlar Galerisi hat sanatının eski ve yeni ustalarını bir araya getirdi. 11 Şubat Pazartesi günü sanatseverlerin beğenisine sunulan sergide, müteveffa hattatlarla günümüz hat, tezhip ve minyatür sanatının ustalarının eserleri bir arada sergileniyor.

 

 

Osmanlı döneminde Sanayi Nefise Mektebi ismiyle anılan günümüzün Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nin hat hocalarından Merhum Prof. Dr. Ali Alparslan ve Merhum Hattat Mustafa Halim Özyazıcı, uzun yıllar hizmetinde bulundukları okuldan yeni mezun sanatkârlarla aynı çatı altında buluştu. Prof. Dr. Ali Alparslan'ın celi talik istifiyle öğrencisi Hattat Hüseyin Türkmen'in celi divani hilyesi aynı mekânda bir araya geldi.

 

 

62 eserin yer aldığı sergide Galatasaray Sultanisi Müderrislerinden İstanbul Kadısı Mehmet Rıza Efendi'nin talik yazıları, Selimiye Camii'nin hat levhalarını tamir etmesiyle kamuoyunda tanınan Hattat Mahmut Öncü'nün celi sülüs yazısı, Mehmet Tevfik Efendi'nin zırnık levhası ile Hattat Mustafa Rasim Efendi'nin sülüs-nesih yazısı dikkat çekiyor.

 

Günümüz hattatlarından Bilal Sezer, Yusuf Sezer ve İsmet Gülnihal'in eserlerinin yanında tanınmış minyatür ustası Taner Alakuş'un çalışmalarının yer aldığı sergi, 18 Şubat tarihine kadar sanat sevdalılarının ilgisine açık olacak.

 

İstanbul Modern Sanatlar Galerisi'ne klasik esintiler taşıyan sergi, galerinin Barbaros Bulvarı 113 numaradaki adresinde 11:00–20:00 saatlerinde ziyaret edilebilir.

 

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?