banner15

İstanbul tasarım ve ar-ge merkezi olacak

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, İstanbul'un tasarım ve ar-ge merkezi olacağını söyledi.

İstanbul tasarım ve ar-ge merkezi olacak

Fahri Sarrafoğlu / Dünya Bülteni

Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi, TASEV ile KOSGEB arasındaki devir teslim töreninde İstanbul'un bundan böyle tasarım ve AR-GE merkezi olacağını  ifade etti.

AB ve KOSGEB desteğinde TASEV'in öncülüğünde 2002 yılında ayakkabı sektörüyle ilgili eğitim amaçlı başlayan projede yeni adımlar atıldı.

KOSGEB, kendi bünyesinde yer alan 3 milyon euro değerindeki laboratuar ve makine teçhizatını TASEV'e devretti. TASEV Başkanı Yalçın Egemen, "TASEV olarak kendi laboratuarlarımızda sağlayacağımız belgelerle ayakkabının pasaportunu vereceğiz ve ihracatçının dünyadaki hareketini rahatlatacağız" dedi.  

Türkiye Ayakkabı Sektörü  Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı (TASEV), KOSGEB ile gerçekleştirdiği AB destekli ayakkabı eğitimi projesinde bundan sonra yoluna tek başına devam edecek.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve aynı zamanda TASEV kurucu Başkanı Mehmet Büyükekşi'nin ev sahipliğinde gerçekleşen TASEV ile KOSGEB arasındaki devir-teslim protokolü imzalandı. Büyükekşi, eğitime verdikleri önemin altını çizerek, İstanbul'un tasarım ve Ar-GE merkezi olacağını söyledi.   

ÜRETİM ZAMANLA İSTANBUL DIŞINA ÇIKACAK

TASEV'in araştırma geliştirme ve tasarım yönüne verdiği öneme dikkat çeken Büyükekşi, "İstanbul'un merkezi arsa, ulaşım konut ve işçilik maliyetleri gibi nedenlerle gittikçe üretim yapılması zor ve sıkıntılı bir yer oluyor. Burada olduğu gibi pek çok sektörde üretimin İstanbul dışına çıkacağına inanıyoruz. Tasarım da önümüzdeki yıllarda önemli olacak, bu da İstanbul'da olacak. Bu nedenle TASEV'in eğitim yönündeki faaliyetlerini destekliyoruz" diye konuştu.   

AYAKKABIYA PASAPORT VERİLECEK

KOSGEB Başkanı vekili Mustafa Kaplan'ın da katıldığı protokol töreninde konuşan TASEV Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Egemen, 2002 yılından bu yana AB ve KOSGEB destekli eğitim projelerinde bundan sonra hedeflerine tek başlarına devam edeceklerini söyledi. 2002'de projenin ilk ayağı olan Halkalı'da ilk ayakkabı enstitüsünü kurduklarını, ayrıca burada TASEV Ayakkabı Anadolu Meslek Lisesi'ni hizmete açtıklarını hatırlatan Egemen, "Bugün KOSGEB'den devralarak tamamen bizim bünyemize geçen enstitüdeki laboratuar ve eğitim amaçlı makine ve teçhizatla sektöre yön vereceğiz. Hem tasarım, hem AR-GE yapılacak. Laboratuarımızda da bitmiş ayakkabının kalite kontrolü sağlanacak" dedi. 

AYAKKABILAR ÜNİVERSİTELİ OLACAK

İhracatta akredite bir laboratuara sahip olduğumuz için ihracatçılarımız ürünleri dünyanın her yerinde daha rahat hareket etme şansı bulacağını da sözlerine ekleyen Egemen, "ihracatçılarımız ürettiği ayakkabılara vereceğimiz belgeler bu ayakkabıların pasaportu olacaktır. Buradan alınacak belgeler kalite güvencesi altında ihracat yapmalarını sağlayacaktır" şeklinde konuştu.   Ayakkabı sektörü için yüzlerce genci eğiten ve sektöre kazandıran TASEV'in bundan sonra üniversitelere de yöneleceğini vurgulayan Egemen, İstanbul Üniversitesi ile yaptıkları işbirliği sayesinde bu yıl ilk kez üniversitenin Teknik Meslek Yüksekokulu'na bağlı Ayakkabı Tasarım Bölümü'ne 20 öğrencinin eğitim ve öğrenime başlayacağını duyurdu.

 

Güncelleme Tarihi: 08 Ağustos 2009, 03:45
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35