banner39

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi taşınacak

İstanbul'da olası bir deprem sırasında çok büyük bir hasar görecek olan İstanbul Tıp Fakültesinin taşınması gündemde.

Arşiv 21.08.2007, 14:11 21.08.2007, 14:14
İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi taşınacak

İstanbul Üniversitesi (İÜ) Rektörü Prof. Dr. Mesut Parlak, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile İstanbul Tıp Fakültesini Olimpiyat Stadı'nın yanındaki bir araziye taşımak için görüştüklerini, kendilerine 1500 dönümlük bir yer tahsis edildiğini belirterek, "Biz yönetim olarak orada, İstanbul Tıp Fakültesi, Eczacılık, Diş Hekimliği, Florence Nightingale sağlık meslek yüksek okulları, yani sağlıkla ilgili her şeyi oraya götüreceğiz" dedi.

Prof. Dr. Parlak, üniversitenin, Jiao Tong Üniversitesi tarafından yapılan sıralamada 411. olduğunu hatırlattı.

Bir üniversiteyi "yaptığı projeler ve araştırmaların" üniversite yaptığını ifade eden Parlak, "Siz öğretim üyesinin araştırma yapacağı ortamı hazırlayacaksınız. Ne kadar güzel ortam hazırlarsanız hazırlayın, eğer psikolojik olarak sıkıntı veriyorsa yönetim bu insanlara, başarı alamazsınız. Ne yapıyoruz? Araştırma fonunu güçlendiriyoruz. Büyük oranda tıp fakültelerinin döner sermayelerinden araştırma fonuna para kesiliyor. Fonda yaklaşık 15 milyon YTL'ye yakın para var. Bunu çok iyi değerlendireceksiniz. İstanbul Üniversitesi sevginin egemen olduğu bir üniversite" diye konuştu.

Mesut Parlak, İstanbul Üniversitesinin bu yıl kuruluşunun 554. yılını kutladığını ve Türkiye'nin en eski üniversitesi olduğunu anımsatarak, üniversitenin Türkiye'yi şekillendiren, Türkiye'nin geleceğine yön veren, hem bilimsel çalışmalar, hem de yetiştirdiği insanlar açısından son derece önemli bir kurum olduğunu dile getirdi.

TIP FAKÜLTELERİNİN TAŞINMASI

İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mesut Parlak, üniversitenin eski olduğunu, binaları, laboratuvarları ve hastanelerinin yaşlandığını, bunların yenilenmesi gerektiğini ifade ederek, İstanbul'da meydana gelecek bir depremden olumsuz etkilenebilecek 2 tıp fakültesi hastanesinin zarar görmesi halinde, kentteki sağlık probleminin çözümünün zorlaşacağını vurguladı.

Parlak, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile İstanbul Tıp Fakültesini Olimpiyat Stadı'nın yanındaki bir araziye taşımak için görüştüklerini, kendilerine 1500 dönümlük bir yer tahsis edildiğini hatırlatarak, "Öğretim üyelerine gittik, geniş akademik kurullarda bunu dile getirdik, çoğu karşı çıktılar.

Ama karşı çıkmak sorunu çözmüyor. Ben diyorum ki 'bu fakülteyi dünya standartlarında bir kurum haline getireceğim'. Ne yapacağız? Biz yönetim olarak orada İstanbul Tıp Fakültesi, Eczacılık, Diş Hekimliği, Florence Nightingale sağlık meslek yüksek okulları, yani sağlıkla ilgili her şeyi oraya götüreceğiz.

Kongre merkezleri yapacağız, son derece modern, geniş yeşil alanları olan bir mekan haline getireceğiz, artı ana kent belediyesinin bize verdiği destekle metro da kampüsün göbeğine girecek. Hava alanına 15 dakika, E-6'nın yanında, böyle bir alan"dedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?