banner15

İstanbul yeninden kar ve tipiye teslim

İstanbul'da dün başlayan kar yağışı gece saatlerinde şiddetli rüzgarla devam etti bugün ise kenti tamamen kapladı.

İstanbul yeninden kar ve tipiye teslim

Dünya Bülteni / Haber Merkezi 

Meteorolojinin günler öncesinden uyarısını yaptığı kar İstanbul'da dün sabah saatlerinden itibaren etkili olmaya başladı. Kent bugün beyaza büründü. 

Beylikdüzü ve Çatalca'da dün gündüz saatlerinde başlayan kar yağışı akşam üzeri kentin içlerine doğru ilerledi. Önce trakyada başlayan kar yağışı akşam saatlerinden itibaren kentin genelinde etkili olmaya başladı. Gece saatlerinde poyraz birlikte tipinin oluşmasına neden olan kar sabaha kadar yağmaya devam etti. Yetkililer gecenin ilerleyen saatlerinde kar yağışıyla birlikte poyrazın da etkili olacağı yönünde uyarılarda bulunmuştu. Sabah uyananlar kenti beyaza bürünmüş gördü. 

BOĞAZ KÖPRÜLERİNDE KİLOMETRELERCE ARAÇ KUYRUĞU OLUŞTU

İstanbul'da akşam saatlerinden itibaren etkili olan kar yağışı, trafiği de etkiledi. Avrupa'dan Anadolu yakasına geçişte her iki boğaz küprüsü yolunda da kilometrelerce araç kuyruğu oluştu.

Son yılların en karlı kışını yaşayan İstanbul, yeniden karlı havanın etkisi altına girdi. Birkaç gün aradan sonra fırtına şeklinde yağan kar, İstanbullulara zor anlar yaşattı. Mesai bitiminde bastıran kar, trafikte yoğunluğun oluşmasına neden oldu. Özellikle, Avrupa yakasından Anadolu yakasına geçişte Fatih Sultan Mehmet (FSM) Köprüsü ile Boğaziçi Köprüsü'ne giden TEM Karayolu ile D-100 Karayolu'nda kilometrelerce araç kuyruğu oluştu. Köprülerdeki yoğunluk gece yarısına kadar sürdü. Trafikte bekleyen sürücüler, sinirlerin gerilmesiyle birlikte zaman zaman aralarında tartıştı.

Bazı sürücüler, Mahmutbey'den FSM gişelere yaklaşık 3 saatte ulaştığını söyledi. Silivri'den geldiğini belirten bir sürücü ise 5 saatte köprüye gelebildiğini ifade etti.

METEOROLOJİ'DEN UYARILAR

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI : Yağışların; Batı ve Orta Karadeniz, Doğu Akdeniz (Adana, Hatay, Osmaniye, Kahramanmaraş),Doğu Anadolu'nun güney ve batısı (Erzincan, Tunceli, Malatya, Elazığ, Bingöl, Muş, Bitlis, Şırnak, Hakkari), Güneydoğu Anadolu ile Sakarya, Sivas, Kayseri, Niğde, Karaman, Giresun, Trabzon, Gümüşhane ve Bayburt çevrelerinde kuvvetli olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuz şartlara karşı (sel, su baskını, taşkın v.b.) ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir.

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI ; Rüzgarın kuzey ve kuzeybatı yönlerden Karadeniz kıyılarında fırtına (60-80 km/saat), iç ve batı bölgelerde kuvvetli (40-60 km/saat) esmesi beklendiğinden ulaşımda aksamalar olmak üzere, meydana gelebilecek olumsuz şartlara karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir.

ÇIĞ TEHLİKESİ UYARISI : Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusunda meydana gelebilecek muhtemel çığ tehlikesine karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir.

BU GECE VE YARIN KUVVETLİ BUZLANMA VE DON UYARISI : Bu gece ve yarın Marmara ile kuzey iç ve doğu bölgelerde kuvvetli buzlanma ve don olayı beklendiğinden yaşanabilecek olumsuz şartlara karşı (ulaşımda aksamalar vb.) ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir.

Güncelleme Tarihi: 03 Şubat 2010, 09:21
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48